Sve manje pasoša uz indekse

D. ALIHODžIĆ

05. 08. 2019. u 16:15

Simbolično interesovanje stranaca za studiranje na nekom od fakulteta u Nišu. Većina fakulteta tek planira uvođenje nastave na engleskom

Све мање пасоша уз индексе

Građevnsko-arhitektonski i Mašinski fakultet - Foto D. Alihodžić

LANE se za studiranje na nekom od fakulteta Univerziteta u Nišu bilo opredelilo ukupno 58 stranih državljana, među kojima su - već tradicionalno - prednjačili Grci, a ove godine je bilans znatno skromniji. Zbog samo desetak upisanih na studije medicine, ovdašnji fakulteti sve nade polažu u drugi upisni rok - uvodeći i nastavu na engleskom jeziku, na svim nivoima: od osnovnih, do master studija.

A, pre tri decenije je ovde vrvelo od stranaca. Bilo ih je više desetina, mahom Grka i Arapa kojima ni savladavanje tadašnjeg srpsko-hrvatskog jezika nije bilo prepreka da steknu diplome koje su bile cenjene na svim meridijanima. Pritom, studiranje u Nišu je velikoj većini njih bilo komforno i - pristupačno. Nisu retki ni slučajevi da su svršeni akademci iz inostranstva ostajali u Srbiji, zapošljavali se i zasnivali porodice...

Sada se situacija drastično promenila, uprkos činjenici da su uslovi studiranja i cene školarina uglavnom isti i za domaće i za inostrane kandidate.

U privlačenju studenata je najviše učinio Medicinski fakultet koji upisuje "englesko odeljenje" i ove godine ima mesta za 21 brucoša. Dosad ih se za osnovne studije prijavilo desetak, a školarina iznosi 5.500 evra. Ostali fakulteti strancima ne naplaćuju veću školarinu, pa se diplomirani arhitekta može postati za 90.000 dinara godišnje.

- Prošle godine smo na master studijama anglistike imali jednog stranca iz Libije, a nastava se odvijala na engleskom. Inače, naše cene su iste za sve, pa osnovne studije koštaju 78.000, master 79.000, a doktorske 130.000 dinara - kaže predstavnik za medije Filozofskog fakulteta Univerziteta u Nišu Dušan Aleksić.

Dekan Ekonomskog fakulteta Tadija Đukić, uz napomenu da su lane imali samo dvojicu stranaca na razmeni, ističe da za njih školarina na master studijama iznosi 2.500 evra.

- Trenutno, nastava na engleskom je organizovana samo za kandidate na masteru, ali planiramo da dvojezična predavanja uskoro uvedemo i na ostalim nivoima visokoškolskog obrazovanja - zaključuje Đukić.

LANjSKI BRUCOŠI

PROŠLE godine je najviše stranaca upisano na Medicinski fakultet - 29, a slede Mašinski sa deset, Fakultet zaštite na radu sa šest, Prirodno-matematiči i geografski sa tri, te Fakultet sporta i Pedagoški u Vranju sa dva, koliko ih je bilo i na Pravnom. Po jednog brucoša iz inostranstva su imali na Elektronskom, Filozofskom i Građevinsko-arhitektonskom fakultetu.

- Bilo je 15 Grka, a ostali su iz bivših jugoslovenskih republika, te Nemačke, Jordana, Palestine, Australije, Turske i Rusije - kaže prorektor za nastavu Univerziteta u Nišu prof. dr Vlastimir Nikolić (na slici). U odnosu na kolege iz Beograda, to je skroman broj, ali većini fakulteta predstoji reakreditacija, pa će svi uvesti i nastavu na engleskom.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije