ZABRANJENA VODA ZA PIĆE: Ada žedna zbog arsena
08. 06. 2019. u 09:15
U Potiskoj opštini do daljeg zabranjena voda za piće, kontrole pojačane. I u susednom Molu dozvoljena samo sanitarna upotreba. Propisi pooštreni

Opštinska zgrada u Adi, nevolje nisu od juče, Foto Opština Ada
ZBOG prekomerne količine arsena, boje i oksidabilnosti, u potiskoj opštini Ada i naselju Mol, u toj opštini, zabranjena je upotreba vode za piće iz vodovodne mreže. Rešenje o tome, krajem maja (tačnije 29. maja) doneo je Pokrajinski sekretarijat za zdravstvo, Sektor za sanitarni nadzor i javno zdravlje, Odsek u Kikindi. Građanima je preporučeno da vodu iz vodovoda koriste samo za higijensko-sanitarne potrebe. Kako je obrazloženo, zabrana će biti na snazi sve dok analize kvaliteta vode ne pokažu da ona odgovara Pravilniku o higijenskoj ispravnosti.
Đaci OŠ "Čeh Karolja", kako kaže zamenik direktora Jožef Ferenc, piju ispravnu vodu, jer im je Opština obezbedila prečistače i flaširanu vodu, dok se građani snalaze na razne načine.
- Istu vodu pijemo ceo vek. Sada nešto kupujemo, ali koristimo i onu iz našeg bunara i ne prokuvavamo je - kaže Duško Popović (70).
Ovakva situacija, nažalost, nije novost, jer je voda u Adi skoro konstantno loša, kao i u mnogi vojvođanskim opštinama. Međutim, građani Ade peticijom su tražili da dugogodišnji problem počne da se rešava, pa je reagovao i Pokrajinski sekretarijat za zdravstvo.
- Kvalitet vode u poslednje vreme nije se bitno pogoršao. Mislim da istu vodu pijemo godinama, pa i decenijama, ali su se u međuvremenu promenili propisi o kvalitetu vode za piće. Lokalna samouprava i JKP "Standard" već nekoliko godina rade na pronalaženju rešenja i za problem arsena. Novonastala situacija će pomoći da ubrzamo reševanje problema sa česmovačom. Zajedno sa komunalnim preduzećem obezbedićemo prečistače za vodu u Domu zdravlja, objektima Predškolske ustanove i u svim školama.
Izgradićemo javne bunare sa prečišćenom vodom na teritoriji Ade i Mola, ali ta investicija ne može da se realizuje odjednom. Za dugoročno rešavanje problema biće potrebno nekoliko godina - stoji u saopštenju Zoltana Bilickog, predsednika opštine Ada.
"Čeh Karolj" ima prečistače za vodu, Foto R. Šegrt

Zabrana upotrebe vode za piće za predsednika opštine nije iznenađenje, jer se on i pre toga obratio građanima saopštenjem i podsetio da dosadašnje mikrobiološke analize pokazuju da je voda higijenski ispravna, ali su neki parametri iznad maksimalno dozvoljene vrednosti propisane Pravilnikom o ispravnosti vode, a to su: boja, elektroprovodljivost, oksidabilnost i arsen, ponekad su prisutni i amonijak i gvožđe. U Opštini objašnjavaju da je hemijski sastav vode takav zbog stanja vodonosnog sloja na kojem su izvorišta.
ANALIZE DVAPUT MESEČNO
KVALITET vode redovno se prati, uzorci za analizu uzimaju se dvaput mesečno u Adi i Molu i naseljima Utrine, Obornjača i Sterijino. Godišnje se registruje manje od pet odsto mikrobiološke neispravnosti koja je lokalnog karaktera.
PREČISTAČ JEDINO REŠENjE
KAO i u mnogim drugim vojvođanskim opštinama, voda je odavno lošeg kvaliteta, a problem može da se reši samo izgradnjom fabrike vode. Zato je SO Ada 2017. usvojila dugoročni plan JKP "Standard", koji sadrži i izgradnju fabrike vode, odnosno postrojenja za prečišćavanje.