U Pirotu deceniju i po piju bakterije

V. ĆIRIĆ

03. 06. 2019. u 08:15

Zavod za javno zdravlje i gradska vlast u Pirotu pokrenuli akciju za zaštitu stanovništva u okolnim naseljima. Najavljena kontrola 42 seoske mreže koje nisu u sistemu lokalnog JKP "Vodovod i kanalizacija"

У Пироту деценију и по пију бактерије

Seoska česma u Pokroveniku - Foto V. Ćirić

ZAVOD za javno zdravlje u Pirotu i ovdašnja lokalna samouprava su pokrenuli akciju kontrole ispravnosti u 42 seoska vodovoda koje su meštani uglavnom sami pravili i u kojima je poslednja provera obavljana pre gotovo deceniju i po.

Reč je o mini-postrojenjima koja su van kontrole i nadležnosti JP "Vodovod i kanalizacija", a nalaze se u udaljenim mestima koja naseljava još samo po nekoliko desetina staraca. Prikupljanje uzoraka i analize su već počele, a prvi rezultati o (ne)ispravnosti vode za piće u ovim selima će biti obelodanjeni na jesen.

Načelnik odeljenja za higijenu i humanu ekologiju u pirotskom ZZJZ dr Tatjana Vidanović kaže da će se uzimati po jedan uzorak, a u mestima gde postoje dva vodovoda nijedan neće biti zaobiđen...

- Iz projekta vrednog oko 192.000 dinara su izuzeta sela koja su priključena na sistem gradskog vodovoda, u kojima meštani piju vodu koja se troši i u Pirotu, odnosno neprekidno se kontroliše i redovno hloriše. To su sela Gnjilan, Mali i Veliki Suvodol, Berilovac, Ponor, Držina, Krupac, Poljska Ržana... - nabraja dr Vidanović, naglašavajući to da većina ovih sela ima i kanalizaciju, pa se u njima život nimalo ne razlikuje od onog u gradu.

Za razliku od tih mesta, u selima poput Visočke Ržane, Bazovika, Brloga, Vraništa, Gostuše, Pokrovenika, Rasnice, Dobrog Dola, Srećkovca, Cerove, Crvenče, Dojkinca, Oreovice... voda odavno nije kontrolisana, a kada se to i obavljalo, radilo se o ličnoj inicijativi nekog od meštana ili predsednika MZ koji bi doneo uzorak za analizu i to sam platio.

A, dok je u troškovima analiza učestvovalo i Ministarstvo zdravlja, voda je kontrolisana dvaput godišnje...

Inače, izgradnju vodovoda po udaljenim selima su uglavnom organizovali i finansirali sami meštani, pa je posao obavljan prilično nestručno. Zbog konfiguracije terena, instalacije su postavljane na samo nekoliko desetina centimetara ispod zemlje, a problem su i prljave kaptaže iz kojih izlazi tečnost prepuna fekalnih bakterija.

Uprkos tome, a prvenstveno zbog malog broja potrošača, pirotski JP "Vodovod i kanalizacija" nije zainteresovan za ta postrojenja koja bi, kažu, bilo skupo održavati, pa je u mnogim slučajevima rešenje izgradnja nečeg sasvim novog i drugačijeg. A, to je - neisplativo!

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije