Vodeći donatori u zemlji

Lj. P.

28. 05. 2019. u 17:15

Istraživanje pokazalo da su Novosađani najbolji kada je reč o humanitarnim akcijama. Žitelji Srpske Atine poklanjaju 25 odsto donacija više od republičkog proseka

Водећи донатори у земљи

Jedna od akcija Udruženja "Čepom do osmeha"

NOVOSAĐANI se rado odazivaju raznim dobrotvornim akcijama koje su se desile u njihovom gradu, i u više od 67 odsto njih su učestvovali, pokazalo je istraživanje fondacije Catalist Balkans, što je 25 odsto više od republičkog proseka. Važno je i to što u Novom Sadu 53 odsto davanja ima dugoročne, strateške efekte, u odnosu na republički prosek od 33 odsto.

Prema istraživanju ove agencije, u 2018. godini u Srbiji su građani i kompanije donirali 27,3 miliona evra za opšte dobro. Za razliku od 2017. godine, kada su više donirale kompanije, godinu dana kasnije, odnosno 2018., građani su bili darežljiviji, sa učešćem od bezmalo 42 odsto u ukupno zabeleženoj sumi. Zatim sledi poslovni sektor sa oko 30 odsto i pojedinci više od 15 odsto.


- U Srbiji se filantropija konstantno razvija i vidimo da se nakon velikog rasta u 2017. godini ukupno donirani iznos stabilizovao na oko 27 miliona evra - izjavio je Miloš Janković, menadžer u pomenutoj fondaciji. - Kod građana je sve izraženija svest o dobročinstvu i mogućnostima da pomognu svojoj zajednici, i kroz različite kampanje su najveći donatori.


Od ukupno doniranih sredstava zdravstvo je podržano sa 32,3 odsto, marginalizovane grupe sa 25,2 procenta, za smanjenje siromaštva donirano je 10,8 odsto novca, za obrazovanje 13,2 odsto, dok sezonska davanja učestvuju sa pet do 10 odsto. Sport, kultura i umetnost, zaštita životne sredine zastupljeni su od jedan do tri odsto, dok je od ukupno donirane sume za javnu infrastrukturu, religijske aktivnosti i brigu o životinjama, urgentnu pomoć, nauku, istorijsko nasleđe, nezavisne medije, ekonomski razvoj, socijalno preduzetništvo, kao i razne druge aktivnosti darovano od nula do jedan odsto.

Jedan od korisnika

HUMANA UDRUŽENjA

MEĐU novosadskim udruženjima građana, kao veliki donatori ističu se "Čepom do osmeha" i Udruženje građana "Novi Sad", koji iniciraju mnoge akcije kako bi se pomoglo onima kojima je najpotrebnija.

"Čepom do osmeha" pomaže deci sa posebnim potrebama, nabavljajući im pomagala, a do sada je više od 30 takvih dečaka i devojčica iz Srbije kojima su nabavili neophodna pomagala...

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije