NOVOSADSKA MAŠINSKA ŠKOLA: Đaci odmah nađu posao

Z. GRUMIĆ

22. 05. 2019. u 16:15

Novosadska Srednja mašinska škola postala lider u sve popularnijem dualnom obrazovanju. U novoj školskoj godini planirano da bude upisano 240 učenika u osam odeljenja

НОВОСАДСКА МАШИНСКА ШКОЛА: Ђаци одмах нађу посао

Detalj sa takmičenja učenika Foto Srednja mašinska škola

KADA učenici neke naše srednje škole mogu, odmah čim izađu iz školske klupe, da dobiju posao za koji su se školovali ili da se upišu na fakultet bez većih problema, jer su stekli neophodno predznanje, onda je to sigurno velika satisfakcija njihovim profesorima i razlog za ponos.

U tu priču svakako spada Srednja mašinska škola u Novom Sadu, koja u predstojećoj školskoj godini planira da upiše ukupno 240 učenika, od kojih će polovina pohađati trogodišnju nastavu za takozvana zanatska zanimanja, dok će ostali biti raspoređeni na četiri tehničarska smera.

- Zanatska zanimanja su danas jako popularna i veoma tražena, tako da i za novu školsku godinu očekujemo veliko interesovanje svršenih osnovaca, posebno za smerove auto-mehaničar, operater mašinske obrade i bravar zavarivač, koji su u sistemu dualnog obrazovanja - ističe, za "Novosti", Vladimir Gavranić, direktor škole.

Dualno obrazovanje je u protekle tri godine u Novom Sadu steklo zavidnu afirmaciju, budući da se uspešno sprovodi u nekoliko obrazovnih ustanova, a Mašinska škola je za to kratko vreme postala jedan od lidera u toj oblasti, ne samo u gradu nego i mnogo šire.

- Zahvaljujući trendovima u našoj industriji, afirmisanju zanatskih zanimanja i posebno dualnog obrazovanja, kao i unapređenju kvaliteta nastave, u protekle tri godine broj đaka smo povećali za 50 odsto. Jedna smo od retkih škola u širem okruženju koja uspeva da svu decu zaposli, ako oni to žele, bilo da su završili trogodišnji ili četvorogodišnji stepen.

U radionici Mašinske škole

Gavranić posebno izdvaja uspešnu saradnju sa firmama u kojima đaci obavljaju praksu i napominje da ne mogu da iškoluju onoliko dece kolika je potražnja na tržištu rada za ta zanimanja. Učenici, njihovi roditelji kao i poslodavci sve su zadovoljniji tim načinom obrazovanja tako da se, u saradnji sa lokalnom samoupravom i republičkim organima, očekuje u narednom periodu povećanje broja odeljenja.

- Naš najvažniji zadatak jeste da izgradimo dobar odnos privrede, učenika, roditelja i škole i da pokažemo. Decu pre svega učimo da postanu dobri ljudi, u školi usvajaju i određene veštine, a po završetku obrazovanja mogu da ostanu u firmi u kojoj su imali praktičnu nastavu ili drugoj i da tamo postanu radnici u pravom smislu - objašnjava direktor.

Mašinska škola ima više od 90 potpisanih ugovora sa privredom, na osnovu kojih je svršenim srednjoškolcima zagarantovano da će biti primljeni na praksu, što je praktično "ulaznica" i za budući posao.

Direktor Mašinske škole Vladimir Gavranić, Foto Z. Grumić

UČENICI

DEČACI su u većini ali u trogodišnjim odeljenjima ima i devojčica. - Imamo učenice, sa veoma dobrim uspehom u školi, koje se školuju za zavarivača i za operatera mašinske obrade i podjednako su uspešne kao i njihovi drugari - ističe direktor.

TAKMIČENjE

NOVOSADSKA Mašinska škola bila je proteklog vikenda domaćin najvećeg takmičenja učenika trogodišnjeg smera, koja su ikada organizovana u Srbiji. - Takmičili su se budući zavarivači, bravari, operateri mašinske obrade i ostali. To im veoma mnogo znači, a najbolji idu na svetsku smotru u Kinu. Sve je prenošeno onlajn, zahvaljujući našoj saradnji sa Elektrotehničkom školom - kaže Gavranić.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (1)

novosadjanin

22.05.2019. 23:55

Skola ucenika u privredi u NS sedamdesetih godina imala je 2500 ucenika.Nemojte da izmisljate toplu vodu i dualno obrzovanje.