Kraj Save teče reka mleka
29. 04. 2019. u 11:41
Mladi Ivan Jeremić iz sela Maovi kod Šapca, uz pomoć oca, gaji 300 koza. Počeo sa 20 jarića, sad mlekari isporučuje stotine litara

Ivan Jeremić sa svojim stadom / Foto A. D.
VEĆ šestu godinu Ivan Jeremić (23) strastveni je kozar. Za razliku od svoje generacije, ovaj neobični mladić radost nalazi kraj stada koje dvaput dnevno napasa uz šumovito korito Save, a najlepši mu je prizor, kako veli, da gleda kako jarići trčkaraju po kraju.
Jeremići su, inače, iz sela Maovi, prepoznatljivom po tome što ima više grla stoke nego ljudi. Ali, Ivana i njegovog oca Sašu (46), pronašli smo u blizini lokaliteta Čevrntija na Savi, kod jedne od najstarijih crpnih stanica u Srbiji, baš tamo gde je 2014. Sava pretila da probije nasip i potopi Mačvu.
- Ovde su šume pogodne za ispašu, a u našim Maovima uopšte ih nema - objašnjava nam ozbiljni mladić, dok se sa stadom vraća sa ispaše. - Otac i ja smo nekoliko napuštenih objekata osposobili za gajenje koza i stanovanje. Imamo 320 koza, od čega je 170 jarića sanske rase i alpine.
Ne krije Ivan da je imao i uspone i padove. Prošle godine, kaže, bio je očajan jer je zbog problema sa mlekarom dugi period prosipao i po 200 litara mleka dnevno. Sada ima novi aranžman, ali je stekao i vredno iskustvo.
- Trenutno isporučujemo 150 litara mleka dnevno, ali uskoro ćemo imati 300 litara dnevno da predajemo, što nije zanemarljiva količina. Deo stada je umatičen i računam da ćemo se razvijati i u tom pravcu - priča Ivan.
PROČITAJTE JOŠ - ČUDO U PARAĆINU: Od dve koze do čitave farme
Saša, opet, ima izuzetno iskustvo u govedarstvu, i raspoložen je da pomaže sinu. Ovo veliko stado, kaže, počelo je sa svega 20 ženskih jarića, koje su on i Ivan kupili i othranili na cuclu. A koze je, otkriva nam, mnogo jednostavnije odgajiti u prirodi nego u štalskim uslovima.
- Ukoliko idu na ispašu nisu zahtevne, vitalne su i ne boluju, a u štalama ih je gotovo nemoguće držati. Imali smo velikih problema sa jarićima i više ih je uginulo, ali iz godine u godinu stičemo iskustvo. Njima je najbolje u prirodi, a i nama - kaže Saša.
PROČITAJTE JOŠ - Dok gaji koze čuva i zdravlje
Kozarstvo, prema Sašinom mišljenju, i nema neku matematiku, jer litar mleka, u zavisnosti od kvaliteta, košta 52 do 55 dinara po litru, zbog čega u štalskim uslovima nema nikakve zarade. Ali, koze Jeremića pasu šest do sedam sati i dodatno se prihranjuju. Zbog toga otac i sin obrađuju osam hektara zemlje, sadeći kukuruz i stočnu hranu.
Saša pomaže sinu oko koza

- Postoji ideja o formiranju mini-mlekare koja bi podržala ovu farmu koza. Jeremići to ne mogu sami, ali gledaćemo da osmislimo da im se pomogne - kaže Miloje Dragojević, direktor PSS službe u Šapcu, koji često pohodi Jeremiće.
Jeremići sa gostima iz grada

JARAC DOČEKAO STAROST
A JARAC burske rase dobijen je od prijatelja i ostavljen u toru da provede starost. Iako ne odgovara sanskoj kozi i alpini, humani domaćini su rešili da ga udome, a on je u međuvremenu postao prava atrakcija. Iako veći od ostalih koza, jer ova rasa dostiže 130 kilograma, bradat i rogat, izgleda kao iz dečje slikovnice.
MuštiklA
29.04.2019. 12:14
A što si prosipa sinko što nisi dao sirotinji ili kzhinjama
Suma nema u Maovima? Izgleda ja tamo ne zivim, lagali me ceo zivot
Komentari (2)