Obućare u Kuli žulja neizvesnost
09. 03. 2019. u 17:28
Radnici fabrike "L.E.D. Tri" tražili plate, ali su svi do jednog dobili otkaze. Zasad ništa od obećanja da će s novim rukovodstvom biti vraćeni na posao u martu
RADNICI fabrike obuće "L.E.D. Tri" u Kuli, koji su krajem prošle godine obustavili rad tražeći da im se isplate zaostale tri zarade, u međuvremenu su ostali i bez posla i bez plata. Većina od 175 zaposlenih je posle dobijanja otkaza završila na birou rada, a drugi su našli privremene poslove.
Prethodni vlasnik i direktor preduzeća Siniša Ćurčić ih je odjavio 14. decembra. Njima je obećano da će biti vraćeni u pogone u martu, u istoj firmi, ali sa novim rukovodstvom, u šta su počeli da sumnjaju, s obzirom na to da je mart stigao, a konkretnih naznaka o obnavljanju proizvodnje još nema. Izvesno je jedino da je promenjen menadžment preduzeća, jer je u Agenciji za privredne registre kao aktuelni zastupnik i direktor naveden Nenad Stanimirov.
- Ostali smo bez radnih mesta usred zime, a mnogi od nas su samo od toga živeli. Prešla sam na privremeni posao u drugo preduzeće, ali bih volela da se vratim u fabriku, u kojoj sam radila od 1987. godine, kad je otvorena pod imenom "Aska" - kaže jedna od otpuštenih radnica iz firme "L.E.D. Tri".
"Aska" je posle šestomesečnog štrajka tokom 2010. godine otišla u stečaj, pa je pogon preuzela privatna firma dotadašnjeg direktora - "Aska duo", koja je završila u likvidaciji, a od 2015. do sadašnjeg prekida proizvodnje zaposleni su radili u preduzeću pod nazivom "L.E.D. Tri". Umoran od svih tih turbulencija, radnik sa 22 godine staža u ovoj fabrici kaže da ga ona više ne interesuje niti želi da ima bilo kakvog dodira sa njom. I on je, kao i ostali radnici, podneo tužbu za isplatu zaostalih zarada za septembar, oktobar i novembar 2018. godine. Oko 70 radnika je za namirenje plata angažovalo advokata Vesnu Stojković iz Vrbasa.
- Radnici traže da im se plate i prekovremeni sati i rad praznicima i subotama, kao i putni troškovi. Nisu im uplaćeni ni doprinosi, što predstavlja povredu prava po osnovu rada i prava iz socijalnog osiguranja, za šta je predviđena novčana kazna ili kazna zatvora do dve godine - ističe advokat.
Posebno je oštećeno osam porodilja iz firme "L.E.D. Tri", koje od avgusta nisu dobile naknadu plate za vreme porodiljskog bolovanja. One su, po zakonu, pošteđene otkaza, ali ih je to, paradoksalno, dovelo u neravnopravan položaj sa otpuštenim radnicima, jer ne mogu da overe dokumenta za ostvarivanje svojih prava. Dve radnice, kojima je isteklo porodiljsko bolovanje, ne mogu da se prijave na biro rada, jer nisu odjavljene iz preduzeća. Opštinska uprava u Kuli, od koje je zatražena pomoć, saopštila je da nije u mogućnosti da utiče, "jer je firma L.E.D. Tri prošle godine prodata i njeno sedište je preseljeno u Beograd".