Gradi se fabrika vode

J. LEMAJIĆ

23. 02. 2019. u 07:11

U Subotici punom parom iz kredita niče postrojenje vredno 5,5 miliona evra. Vodozahvat 2 omogućiće zdravu česmovaču u Radanovcu i u naselju Palić

Гради се фабрика воде

Fabrika vode u Subotici biće završena do oktobra Foto J. Lemajić

U SUBOTICI se punom parom gradi Vodozahvat 2 - Fabrike vode koja će potrošačima u Radanovcu i Paliću dati ispravnu vodu. Investicija, koja treba da bude završena do oktobra, vredna je 5,5 miliona evra, a finansira se od kredita uzetog kod Evropske banke za obnovu i razvoj.

Ovo je druga fabrika vode u Subotici, a novo postrojenje za preradu najvažnije tečnosti imaće kapacitet 80 litara u sekundi, što je pet puta manje nego što ima već postojeća. Imaće rezervoar s vodom zapremine 2.500 metara kubnih, kao i pumpne stanice visokog pritiska koje zadovoljavaju projektovani kapacitet od 200 litara u sekundi.

- Tako ćemo imati dva sistema, što znači i sigurnost u snabdevanju vodom. Postojeća fabrika u suštini može da zadovolji potrebe grada, ali zbog velikog sistema i udaljenosti, ova druga fabrika će služiti kao "bekap" - objašnjava Đerđ Šugar, direktor JKP "Vodovod i kanalizacija". - Ovo je poslednja faza realizacije kredita Evropske banke za obnovu i razvoj za unapređenje vodnih sistema na teritoriji grada, ugovor je potpisan u oktobru 2017. godine, a rok za završetak je dve godine. Pošto se radi o najvažnijem proizvodu, pijaćoj vodi, to je rok za završetak izgradnje, posle čega je na redu probni rad postrojenja, koje tada treba da dokaže efikasnost.

Tehnologija prerade vode biće slična onoj u već postojećoj Fabrici vode, napominje za naš list, Čaba Šanta rukovodilac u službi JKP "Vodovod i kanalizacija".

- Nećemo primenjivati tehniku gasnog hlora, koji inače predstavlja opasnost. Sam kvalitet izlazne vode smo neznatno smanjili, konkretno kod arsena, gde je granica 10 mikrograma, a mi smo stavili sedam - dodaje Šanta.

TRENUTNO PIJU SIROVU VODU

ŽITELjI Radanovca i Palića trenutno piju sirovu vodu, bez tretmana, uz prisustvo gvožđa, amonijaka i arsena. Probni rad će zavisiti od laboratirijskih analiza Zavoda za javno zdravlje, a saglasnost bio trebalo da se dobije od Ministarstva zdravlja.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije