Krv za Vranjance samo iz - Niša

J. STOJKOVIĆ

16. 01. 2019. u 14:22

Služba za transfuziologiju iz grada pod pržarom ostala bez nadležnosti. Prepoznatljivi po velikom broju dobrovoljnih davalaca

Крв за Врањанце само из - Ниша

Foto J. Stojković

IAKO je Vranje u čitavoj Srbiji već poduže prepoznatljivo kao grad revnosnih davalaca u kojem se organizuju brojne dobrovoljne akcije, ovde više neće moći da uzimaju i obrađuju krv humanih ljudi. Jer, načelnik Službe za transfuziologiju u gradu pod Pržarom dr Dušan Jovanović kaže da novi Zakon koji reguliše ovu oblast, između ostalog, podrazumeva da odsad u Srbiji postoje ovlašćene ustanove i bolničke banke krvi.

- U praksi to znači da će se samo tri ustanove baviti prikupljanjem, obradom i distribucijom krvi, a bolničke banke su predviđene u okviru ustanova sekundarne i tercijerne zaštite, gde će se baviti kliničkom transfuzijom, odnosno ispitivanjem podudarnosti pri davanju pacijentima doza produkata koji se daju hemostazom - objašnjava dr Jovanović, i postavlja pitanje kako će se popunjavati zalihe kojih u ovom delu Srbije gotovo nikada nije manjkalo?

Jer, ubuduće će najveći Zdravstveni centar u Pčinjskom okrugu krv morati da potražuje iz Niša...

Konkretno, načelnik službe u Vranju će po potpisivanju ugovora sa ovlašćenom ustanovom - u konkretnom slučaju niškim Zavodom za transfuziju - na osnovu planiranih potreba i prethodnih iskustava trebovati krv i njene produkte. Dr Jovanović kaže da je uobičajeno naručivanje na sedmičnom nivou, a veruje da će ugovorom moći da se predvide i vanredne isporuke.

Inače, na teritoriji Pčinjskog okruga se dosad godišnje prikupljalo oko 3.500 jedinica krvi. Od toga gotovo 2.000 tokom akcija, a ostalo od humanih ljudi koji su sami dolazili u Službu za transfuziju.

Davaoci iz ovog kraja su praktikovali i da pomažu namenski, za konkretnog pacijenta, a isticali su se i tokom leta kada pojačani saobraćaj u ovom delu Srbije dovodi do većeg broja udesa. Nažalost, sada takve intervencije neće biti moguće u Vranju, iako je ono bilo jedan od retkih gradova koji je po broju prikupljenih jedinica u odnosu na broj stanovnika imao dovoljne količine za svoje potrebe.


JAGODINA

NAČELNIK Službe za ortopedsku hirurgiju i traumatologiju Opšte bolnice u Jagodini dr Radenko Rubežić kaže da su - zbog nedostatka krvi - primorani da odlažu ne samo operacije pacijenata sa liste čekanja, već i intervencije zbog učestalih padova na ledu. Jer, i za njih je nadležan Zavod u Nišu, a Bolnica - čak i kada rodbina želi da bude davalac - ne može da je uzme... Z. Gl.


Pratite nas i putem iOS i android aplikacije