PRVI VEK PRISAJEDINJENJA: Na Pravnom fakultetu u Novom Sadu održan svečani skup povodom velikog jubileja
14. 12. 2018. u 21:18
U proteklih sto godina Vojvodina je, upravo u Srbiji, doživela napredak u svim oblastima
.jpg)
Na skupu više od dvadeset eksperata Foto D. Dozet
UZ učešće više od 20 eksperata u oblastima istorije, pravnih nauka i drugih oblasti na naučnom skupu "Prvi vek prisajedinjenja - društveni, politički i pravni značaj", koji je u petak priređen na Pravnom fakultetu u Novom Sadu, zaokružen je ciklus obeležavanja sto godina od prisajedinjenja Srema, Banata, Bačke i Baranje Kraljevini Srbiji.
U obraćanju učesnicima, predsednik Pokrajinske vlade Igor Mirović rekao je da su odluke Velike narodne skupštine, održane u Novom Sadu 25. novembra 1918. godine, bile politička sublimacija vekovne borbe srpskog i drugih naroda u Habzburškoj monarhiji, borbe u čijem temelju su bila načela slobode i ravnopravnosti. Tim događajima prethodila je pobeda srpske vojske u Velikom ratu.
- U proteklih sto godina Vojvodina je upravo u Srbiji doživela napredak u svim oblastima društvenog života i postala i ostala mesto skladnog života svih građana koji u njoj žive - ocenio je Mirović.
Dekan Pravnog fakulteta prof. dr Branislav Ristivojević kazao je da bez istrajnosti naših predaka "mi danas ne bismo stajali ovde" i da je Velika narodna skupština bila jedan u nizu značajnih događaja u istoriji srpskog naroda.
Pročitajte još - VEK OD PRISAJEDINjENjA VOJVODINE: Vučić: Posle miliona žrtava osećamo ukus slobode; Dodik: Žao mi je što nismo zajedno
Rektor Univerziteta u Novom Sadu prof. dr Dejan Jakšić zaključio je da najmanje što možemo da uradimo za našu zemlju jeste da živimo po načelima koja su obeležila Veliku narodnu skupštinu, a to su načela slobode i jednakosti.
.jpg)
Profesor Ustavnog prava dr Slobodan Orlović podsetio je da je 1974. godine donet Ustav kojim je Vojvodina postala konstitutivni element federacije, što je bilo suprotno od težnji učesnika Velike narodne skupštine na kojoj su odluke Srba, Bunjevaca i drugih naroda već imale ustavotvornu snagu.
Dr Miša Đurković iz Instituta za evropske studije svoje predavanje naslovio je "Srpstvo sve i svuda", što je bilo geslo Ujedinjene omladine srpske u Austrougarskoj koja je smatrala da Srbi, gdegod da su, treba da grade zajedničke osnove identiteta. To geslo, smatra Đurković, i danas je osnova za izgradnju političkog jedinstva Srba.
.jpg)
TEME JAŠA I SVETOZAR
U RADU skupa koji je bio podeljen u dve sekcije posvećene Svetozaru Miletiću i Jaši Tomiću, liderima borbe Srba u Austrougarskoj za prisajedinjenje matici, učestvovali su, između ostalih, i profesori Dejan Mikavica, Slobodan Samardžić, Ivana Krstić Mastridželović i Vladimir Vuletić, dr Drago Njegovan, docent Aleksandar Đorđević...