Prodaju placeve na Divčibarima da zakrpe budžet
11. 12. 2018. u 17:40
Lokalna samouprava u Kosjeriću pronašla rešenje za dugogodišnje finansijske probleme. Kriza počela 2012, po isteku ugovornih obaveza cementare "Titan"

Sedište Opštine u Kosjeriću Foto S. Jović
KOSJERIĆ, sve do 2012, nije imao finansijskih problema jer je cementara "Titan" - shodno odredbama kupoprodajnog ugovora - čitavu prethodnu deceniju, po raznim osnovama, punila čak trećinu budžeta lokalne samouprave.
Boljitka, međutim, nije bilo ni kada je "Titan" opštini poklonio pekaru, hotel, olimpijske bazen, dva fudbalska terena..., jer je tadašnja vladajuća koalicija, koju je predvodila Demokratska stranka, iza sebe ostavile tolike dugove za neplaćene investicije da je Kosjeriću u više navrata pretio i - bankrot.
Iako do takvog epiloga nikada nije došlo, aktuelna lokalna vlast, koju predvodi Srpska napredna stranka, još se bori sa besparicom, pa je potrebno mnogo veštine da bi se ispunile sve obaveze prema korisnicima budžeta.
- Transferi sa republičkog nivoa iznose 43 miliona dinara i nisu menjani nekoliko godina. Pritom, privreda nam je u teškom položaju, a zadesile su nas i katastrofalne elementarne nepogode, pa izlaz iz teške finansijske situacije vidimo u prodaji placeva na turističkom području Divčibara - kaže prvi čovek Kosjerića Žarko Đokić, i precizira da se radi o 30 hektara neizgrađenog građevinskog zemljišta u ataru sela Rosići, koje je lokalnoj samoupravi pre sedam godina poklonilo JP "Srbijašume".
Žarko Đokić Foto S. Jović
.jpg)
Sada je Opštinsko veće raspisalo javni poziv za prodaju tih 11 placeva i odredilo početnu cenu od 550 evra za ar. Javna licitacija je zakazana za 17. decembar.
POSLERATNA NEPRAVDA?
LjUDI sa padina Divčibara i stanovnici Kosjerića već decenijama tvrde da je posle Drugog svetskog rata među tadašnjim političarima iz užičkog i valjevskog kraja sklopljena drugarska pogodba na njihovu štetu. Jer, kažu, Užice je imalo Zlatibor, Bajina Bašta Taru, pa su - da Valjevo ne bi ostalo bez turističkog potencijala - moćnici iz grada na Đetinji komšijama sa Kolubare dali deo kosjerićke opštine. Zato u gradu pod Crnokosom smatraju da im "Srbijašume", zapravo, ništa nisu poklonile, već je samo ispravljena davnašnja nepravde.