Lale sa Mađarima uređuju Slano Kopovo
04. 12. 2018. u 13:28
Opština Novi Bečej razvija turistički potencijal zahvaljujući IPA programu prekogranične saradnje. Čuveno jezero, specijalni rezervat prirode, našlo mesto u projektu vrednom 220.000 evra
.jpg)
Ždralovi iznad Arače, opatije iz 1370. godine Foto Sl. P.
ZAHVALjUJUĆI IPA programu prekogranične saradnje Mađarska-Srbija specijalni rezervat prirode "Slano kopovo", kraj Novog Bečeja, našao se u međunarodnom projektu razvoja turizma. Do marta 2020. realizovaće se u saradnji sa susednim mađarskim gradom Šandorfalve, a vrednost projekta je 220.000 evra.
Pročitajte još: Upečatljiva maskota za "Slano Kopovo"
Slano kopovo meandar je Tise i predstavlja jedno od poslednjih očuvanih slanih jezera u Panonskoj niziji. Ubraja se među najvažnija i najosobenija staništa ptica u Srbiji i Evropi. Proglašeno je za svetski značajno vodeno stanište po Ramsarskoj konvenciji i usputna je migrantirna stanica za više stotina hiljada ptica iz mnogih krajeva Evrope i zapadnog Sibira. Tokom jeseni ovde se okupi čak 20.000 ždralova na svom putu za toplije krajeve.
- Glavni cilj projekta za Slano kopovo, koji je u fokusu novobečejske opštine za 2019, jeste izrada strategije i jasno definisanje daljih koraka za razvoj eko-turizma i turizma uopšte u ovom delu Banata - kaže Silvija Ivanić, član projektnog tima.
Od infrastrukturnih radova, najvažnija je izgradnja prilaznih puteva u dužini od 1.400 metara iz Novog Miloševa i Bašaida do samog spuštanja u rezervat. Predviđena je izgradnja suvenirnice i četiri informaciono-edukativna punkta. U okviru projekta tokom naredne godine biće organizovane radionice za decu, foto-safari i festival ždralova.
Pročitajte još: Novi Sad: Uskoro novo lice Satelita
- Kulturno nasleđe Slanog kopova u 2019. promovisaćemo kroz organizovanje likovne kolonije "Tiska akademija akvarela". Predviđen je dolazak 12 slikara iz Srbije i Mađarske, koji će tokom avgusta boraviti i stvarati u ovom banatskom prirodnom dragulju. Nastala dela naći će se u fundusu novobečejskog doma kulture - ističe Novica Blažin, takođe član projektnog tima, koji neumorno radi na promociji turističke ponude varošice na obali Tise.
Obilazak jednog od poslednjih očuvanih slanih jezera
.jpg)
U tom sklopu, u saradnji sa Sekretarijatom za kulturu i informisanje APV i partnerima iz Mađarske, priprema se realizacija arheološkog parka Arača. Ruševine istoimene benediktinske opatije iz 1370. godine, koja predstavlja kulturno-istorijski spomenik prvog reda, jedini te vrste iz srednjeg veka sa ovog područja, naći će se uskoro u jedinstvenoj atraktivnoj turističkoj ponudi Banata.
FATAMORGANA NAD JEZEROM
REZERVAT je dragocen za ptice, ali i mesto nesvakidašnjih prirodnih fenomena. Spektakularni vetrovi, izazivači vrtloga, za sobom ostavljaju tragove u soli nataloženoj na suvom ispucalom dnu Slanog kopova. Zagrevanje i hlađenje vazduha uzrokuje različite optičke i meteorološke pojave nad jezerom, pa ovde može da se doživi fatamorgana!