Cerjanska pećina: Lepotu pod zemljom vide avanturisti
25. 11. 2018. u 07:35
Mistična jama nedaleko od Niša veliki izazov za istraživače. Pre 18 godina otvorena za posetioce, koji su retki - desetak godišnje

Cerjanska pećina
CERJANSKA pećina otvorena je za posetioce pre 18 godina, ali su oni retki, tek desetak godišnje, jer su pored volje za razgledanjem ove "lepotice" potrebni avanturistički duh i fizička spremnost. Ono što je zasada poznato to je da je duga sedam kilometara, ali se veruje da je to tek mali deo onog što se krije na 300 metara ispod zemlje. Oni koji se, ipak, odluče za silazak, mogu da očekuju nagradu - najlepše prizore podzemnog sveta.
Već desetak godina malobrojne posetioce kroz hodnike i dvorane Cerjanske pećine vodi Nebojša Petrović, čuvar zaštićenog prirodnog dobra i vodič. Od desetak vodiča koji su završili obuku, on je danas jedini aktivan koji je svaku grupu koju je poveo bezbedno i izveo na svetlost dana.
- OSOBENOST ove pećine je upravo to što nije pristupačna za svakog, već samo za one koji istinski žele da se upuste u avanturu. Ima dosta uspona i ulaz je veoma težak, skoro da mora da se puzi. Ipak, najveća neugodnost je voda kroz koju se krećemo duž rute, nekih 1.800 metara od ulaza. U pitanju su ledene ponornice u koje se na pojedinim mestima mora uroniti do pojasa. Cerjanska pećina ima izuzetan nakit, a pored stalaktita, stalagmita, talasastih draperija, kristalnih cvetova i pećinskih koralija, tu su i heliktiti koji u ovoj pećini prkose zakonima prirode i zemljinoj teži, pošto se pružaju u svim pravcima, pa neki od njih izgledaju kao kaktusi - otkriva nam Nebojša, koji svaki silazak koristi da upozna još neki kutak.
PROČITAJTE JOŠ - Cerjanska pećina: Izazov za strane speleologe
Pristao je da bude vodič i maloj novinarskoj ekipi iz koje većina nikada nije bila u pećini, tako da nije ni bila svesna šta ih očekuje.
- Posle svih ovih godina, na prvi pogled mogu da procenim koga smem da povedem i nikada me osećaj nije prevario - priča Nebojša.
VOLEO bi, kaže, da ove lepote budu dostupnije, ali pored terena veliki problem je i nedostatak zaštitne opreme bez koje je nemoguće boraviti u pećini. Posle nekoliko ulazaka oprema postaje neupotrebljiva, a gradska Direkcija za izgradnju, koja gazduje pećinom, nema finansijske mogućnosti da je redovno zanavlja.
Za posetu Cerjanskoj pećini potrebna je i fizička spremnost

- Bili su iz nemačke ambasade i oduševili su se kada smo im pokazali samo deo, nekih 600 metara od ulaza, pa su nam obećali pomoć u opremi. Rekao sam im da je dovoljno samo da dođu i povedu prijatelje sa opremom, a mi ćemo se pobrinuti da upoznaju pećinu. A kada krenu neka nam ostave opremu i mi ćemo biti presrećni - iskren je Nebojša.
PROČITAJTE JOŠ - Cerjanska pećina među najdužima u Srbiji
Inače, ulaznica za pećinu sa opremom i vodičem je 2.500 dinara po osobi, a da bi se organizovala ekspedicija potrebno je da grupu čini sedmoro osoba.
I novinari se osmelili da uđu u pećinu / Foto Saša Đorđević

VIZITORSKI CENTAR
UDRUŽENIM snagama Niš, Sofija i Montana, uz podršku Evropske unije, uveliko rade na izgradnji Vizitorskog centra u blizini Cerjanske pećine. Objekat se prostire na 250 kvadrata, a njegova vrednost je više od pola miliona evra.

- Postoji interesovanje turista za Cerjansku pećinu, ali moramo im ponuditi i neke sadržaje. Ulazak u pećinu zahteva posebnu opremu i prisustvo vodiča, ali priroda, blizina Kameničkog visa i Čegra čine lepu celinu - kaže Uroš Parlić, direktor Turističke organizacije Niša.

PODZEMNI SOLITERI
CERJANSKA pećina zaštićena je još 1955. godine, a istraživanja Zavoda za zaštitu prirode trajala su od 2000. do 2016. godine. Neke od podzemnih dvorana visoke su poput solitera, više od 80 metara. Jedini stanovnici pećine su slepi miševi i daždevnjaci.