Žitelji Lukićeva šest godina trpe smrad
06. 11. 2018. u 06:54
Da li destilerija "Vineks" ugrožava zdravlje ljudi u banatskom selu Lukićevo. Na protestu veliki broj roditelja, koji za bolesti dece krive "Vineks". Vlasnik preduzeća tvrdi da je sve preuveličano i da poštuje propise
.jpg)
Destilerija "Vineksa" u Lukićevu Foto Sl. Pašić
POD motom "zaustavimo trovanje i ubijanje našeg sela" žitelji Lukićeva, nadomak Zrenjanina, minulog vikenda organizovali su protestnu šetnju i ponovili zahtev koji iznose već godinama, da se zatvori destilerija preduzeća "Vineks".
- Nema kome se nismo obraćali. Ali kako nadležni ništa ne preduzimaju, a oglušava se i lokalna samouprava Zrenjanina, nastavićemo proteste - poručeno je sa skupa, uz podsećanje da je peticiju za zatvaranje destilerije potpisalo 800 ljudi, što je polovina žitelja.
Izneto je da je "Vineks" počeo poslovanje u Lukićevu 2012. godine, nakon što je zbog ekoloških problema i sukoba sa lokalnim stanovništvom morao da napusti Kostojeviće, kraj Bajine Bašte. U Lukićevu je podigao farmu sa oko 500 krava i destileriju za proizvodnju alkohola preradom kukuruza, kapaciteta 10.000 litara dnevno.
- Već punih šest godina traju naše muke, jer "Vineks" truje vazduh, zemlju i vodu. Vazduh je nesnosnog mirisa, pun otrovnih organskih isparenja koja ozbiljno oštećuju zdravlje - izneto je na protestnom skupu, uz sumnju u dozvole za rad koje ima destilerija.
Dr Tomislav Stevanović, pedijatar iz Zrenjanina, saopštio je da mu na preglede dolazi dosta dece iz Lukićeva kod kojih su pogoršane osnovne bolesti zbog štetnih organskih isparenja. Tvrdi da su neka od isparenja kancerogena, da mogu dovesti do astme i alergija, a negativno utiču i na nervni sistem i mozak... Protestnom skupu prisustvovao je veliki broj roditelja, koji su za bolest svoje dece okrivili destileriju...
Goran Ilić, vlasnik i direktor "Vineksa", ne negira da problem postoji, naročito zbog neprijatnih mirisa koji se šire mestom. Ali ističe da je sve preuveličano i da ulaže velike napore da poslovanje u Lukićevu prilagodi evropskim ekološkim standardima. Pokazuje studiju na osnovu koje je osigurana zaštita životne sredine i tvrdi da je ovdašnja destilerija najmodernija u Srbiji.
Dr Tomislav Stevanović
.jpg)
- Ne postoji nikakav problem sa zagađenjem. Otpadne vode odlažu se u specijalnu nepropusnu plastičnu lagunu, čiji kapacitet je skoro 20.000 kubika. Kada dođe vreme i kada se ona napuni, otpad ćemo posle prerade odlagati na našem poljoprivrednom zemljištu, kako je to predviđeno studijom i dozvolama - tvrdi za "Novosti" Ilić, navodeći da su inspekcijske kontrole pokazale da "Vineks" radi po zakonu i poštuje sve ekološke propise.
A neprijatni mirisi, poručuje žiteljima Lukićeva sa kojima, veli, ima dobar odnos i oko 60 ih je zaposlio u svom preduzeću, biće rešeni izgradnjom bioenergane. U njoj će se prerađivati stajnjak sa obližnje farme krava i otpad iz destilerije. Investicija je vredna milion evra, nova centrala proizvodiće dva MB struje godišnje i planira se da proradi novembra dogodine.
ODLUKA BEZ PRINUDE
U LUKIĆEVO smo došli iz ekonomskih razloga, da budemo nz izvoru sirovina za rad i informacije koje se iznose nisu tačne - opovrgava Ilić tvrdnje meštana sa protestnog skupa da je "Vineks" proteran iz Kostojevića zbog ugrožavanja ekologije.
Goran Ilić, Foto Sl. P.
.jpg)
OTPADNE MATERIJE BLIZU BUNARA
- JEZERO za odlaganje otpadnih materija iz destilerije nalazi se samo na pedesetak metara od mesnog bunara i ugrožava nam vodu za piće. Zemljište oko "Vineksa" stalno se puni teškim metalima koji se podzemnim vodoma raznose celim našim atarom i postepeno ulaze u lanac ishrane - naveli su na protestu sumnje Lukićani.