Za piromane samo blage kazne

Z. RAJIĆ

18. 10. 2018. u 12:30

Na poljima kod Sivca od početka berbe kukuruza buknulo više od 30 požara. Ratarima se više isplati da biljne ostatke spale nego da zaoru

За пиромане само благе казне

Gašenje vatre na njivi u Sivcu

NA poljima u Sivcu bukte požari zbog paljenja ostataka obranog kukuruza. Prema rečima poljočuvara Miroslava Lazića, od početka berbe do danas, u ataru sela bilo je više od 30 požara. Kontrola zapaljenih kukuruzišta i pozivanje vatrogasaca, ove jeseni, glavna je aktivnost poljočuvara.

- Dešava se da dnevno budu i tri-četiri vatrogasne intervencije na njivama. To su veliki požari, koji prete da se prošire i na kuće na periferiji sela - navodi Lazić.

Tokom vikenda, vatra sa zapaljenog kukuruzišta prenela se na rit, a odatle i na drvene pragove na železničkoj pruzi između Sivca i Crvenke. Zbog nepristupačnog terena oko tzv. Gvozdenog mosta preko Velikog bačkog kanala, požar je teško ugašen.

Poljočuvari ne uspevaju da piromane uhvate na delu, ali pišu prijave protiv zemljoradnika, na čijim parcelama gori posle berbe.

POMOGLI I ARAPI ČESTE intervencije u ataru kvare vozilo seoskog DVD. Kamion za gašenje kupljen je pre dve godine prilozima zemljoradnika, preduzetnika i poljoprivrednih preduzeća. U akciji su učestvovali i arapska kompanija "Al Ravafed" i poznati košarkaš Darko Miličić, koji ima voćnjak na obodu sivačkog atara ka Kljajićevu.

- Vlasnici njiva za požare okrivljuju ljude koji pabirče kukuruz, ili govore kako je plamen buknuo od slučajno bačenog pikavca, ali je jasno da sami pale biljne ostatke. Dokaz je to što se ne bune da plate kaznu - ističe Lazić.

On objašnjava da je ratarima lakše i isplativije da kukuruzovinu zapale, nego da je isitne i posle toga plitko zaoru.

- Razlog požara su niske kazne za one koji pale biljne ostatke. Bez obzira na veličinu njive, kazna je 12.000 dinara, koja bude upola manja ako se plati u roku od osam dana - naglašava Lazić.

Stručnjaci Poljoprivredne stručne službe u Vrbasu ukazuju da se spaljivanjem kukuruzovine smanjuje kvalitet i plodnost zemljišta i uništava humus. Oni upozoravaju i na veliku štetu od paljenja, jer bi se biljni ostaci mogli upotrebiti kao stočna hrana ili sirovina za proizvodnju energije.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (1)

Niko

18.10.2018. 13:30

to rade u brazilu redovno...tamo pale cele sume...a kada izgore do pepela...posle sada poljoprivredna dobra...kukuru...psenicu...posto je ta zemlja obogacena sa raznim mineralima iz pepela