PRODAJA JUGOREMEDIJE: Licitacija 5. novembra

Sl. PAŠIĆ

15. 10. 2018. u 10:54

Oglašena prodaja zrenjaninske "Jugoremedije". Odbor poverilaca skeptičan, licence i dalje na sudu

ПРОДАЈА ЈУГОРЕМЕДИЈЕ: Лицитација 5. новембра

Radnici se nadaju zaostalim zaradama, Foto Sl. P.

HOĆE li treća biti sreća?!

Stečajni upravnik fabrike lekova "Jugoremedija" Radovan Savić za 5. novembar zakazao je prodaju imovine propale zrenjaninske farmaceutske kompanije. U prethodna dva oglašavanja, fabrika je nuđena na prodaju kao pravno lice prikupljanjem ponuda, ali nije bilo kupaca, pa je "Jugoremedija" jedina preostala srpska farmaceutska fabrika koja još nije dobila gazdu.

- Sada se ide na prodaju javnim nadmetanjem, a sva nepokretna i pokretna imovina naći će se na licitaciji po početnoj ceni nešto većoj od 1,9 milijardi dinara, što je 50 odsto niže od procenjene vrednosti - kaže, za "Novosti", Savić.

Praktično, ko ponudi dinar više od početne cene, može da postane vlasnik. Iako su mogli, razlučni poverioci nisu predložili povoljniji način unovčavanja imovine stečajnog dužnika. Savić iznosi da ima zainteresovanih za preuzimanje i obnovu proizvodnje lekova u Zrenjaninu, ali ne navodi ko su.

- Ukoliko bi se fabrika prodala na licitaciji 5. novembra, poverioci bi značajno bili namireni. To se posebno odnosi na bivše radnike, kojima bi u tom slučaju pripale zaostale plate i bio povezan staž - kaže Savić.

A, eventualni neuspeh trećeg pokušaja stvoriće mogućnost direktnog kontakta sa potencijalnim kupcima i pregovaranje oko cene. Uz imovinu fabrike nudi se i sudska parnica koja se vodi protiv novosadske firme "Union medik", bivšeg zakupca pogona u Zrenjaninu. Reč je, u stvari, o dozvoli za promet 22 preparata "Jugoremedije" koje "Union medik" odbija da vrati.

- Poznato je da je to najvrednija imovina "Jugoremedije" i da bez licenci i dozvola za prometovanje lekova fabrika nikome nije potrebna. Otuda smatramo da je oglašavanje prodaje uzaludno - kaže, za "Novosti", Vladimir Pecikoza, bivši sindikalni lider i aktuelni predsednik odbora poverilaca.

Uveren je da su postupci suda i stečajnog dužnika način da se "Jugoremedija" totalno obezvredi. Začuđen je i što država, kao vlasnik 42 odsto kapitala "Jugoremedije", ništa ne preduzima.

NEIZVESNOST

POTRAŽIVANjA poverilaca iznose 2,9 milijardi dinara, a najveći deo (1,6 milijardi) otpada na banke, koje su razlučni poverioci i imaju hipoteke na imovinu. Bivši radnici potražuju 130 miliona i pitanje je ko će ostati "kratkih rukava"?

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (2)

Hercegov Grad

15.10.2018. 11:50

Kladim se da ce neki od prijatelja vlasti uci u posao ,posto he firma dosla do dna,prividno,a onda ce stvoriti bogastvo od koga ce neki procenat ici nekom iz vlasti!