NOVI SISTEM UPRAVLJANJA: Petrovaradinsku tvrđavu negovati i svetu pokazati

J. Simić

20. 08. 2018. u 08:10

Priprema se novi model upravljanja simbolom Novog Sada na uzvišenju iznad Dunava. Do 30. novembra završetak studije o efikasnijoj zaštiti

НОВИ СИСТЕМ УПРАВЉАЊА: Петроварадинску тврђаву неговати и свету показати

Petrovaradinska tvrđava stara tri veka / Foto Tanjug

NOVI i efikasniji model upravljanja Petrovaradinskom tvrđavom, nadaleko poznatim simbolom Novog Sada, uskoro će početi da se primenjuje - potvrdio je "Novostima" gradonačelnik Miloš Vučević.

Gradonačelnik je naglasio da će Tvrđava biti u direktnoj nadležnosti Grada Novog Sada i da u vezi s tim nema nikakve dileme.

- Cilj je da se na najbolji način upravlja Tvrđavom, da se iskoriste njeni potencijali te da ona bude samoodrživa koliko god je to moguće - precizirao je Vučević.

Grad je, naime, potpisao ugovor za izradu programa i plana upravljačkog modela Petrovaradinske tvrđave sa beogradskom firmom "Horvart HTL". Ugovor je vredan oko 3,7 miliona dinara.

Beogradska firma "Horvart HTL", sa kojom je sklopljen ugovor, u obavezi je da do 30. novembra ove godine pripremi studiju za "potrebe proglašenja i održivog korišćenja turističkog prostora u skladu s odredbama Zakona o turizmu. Studijom bi trebalo da budu definisane i organizacione šeme s ključnim odeljenjima, radnim pozicijama i opisom odgovornosti.

REMEK-DELO VOJNE ARHITEKTURE TVRĐAVA je remek-delo barokne vojne arhitekture, jedno od najočuvanijih na Dunavu. Najveću turističku atrakciju čine podzemne vojne galerije, splet prostorija i 16 kilometara dugačkih hodnika u četiri nivoa. Zaštitni znak Tvrđave je Kula Svetog Luja sa "pijanim satom", poklon carice Marije Terezije. Tu su muzeji, slikarski ateljei, a početkom jula ovde se održava i svetski poznati festival "Egzit".

U Gradskoj upravi ističu da je cilj ovog projekta kvalitetno i dugoročno rešenje, gledano s pravnog, ekonomskog i finansijskog aspekta.

Studija će sadržati predloge za održivu zaštitu, očuvanje i unapređenje prostorne turističko-kulturno-istorijske celine "Gornja i Donja tvrđava s podgrađem" u Petrovaradinu. Predviđeno je i da se uspostavi sistem upravljanja građevinskim zemljištem i staranja o nepokretnostima Tvrđave koji su u državnom vlasništvu.

Podsetimo, od 1992. godine, kada je ukinuto JP "Petrovaradinska tvrđava", Tvrđava je bila u nadležnosti nekoliko uprava, preduzeća, udruženja i službi čije su se delatnosti preplitale. Pre tri godine najavljivano je i osnivanje novog JP "Petrovaradinska tvrđava".


Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (1)

Патриота

20.08.2018. 08:19

Хоћете да имате новац за одржавање, уведите као и свугде да се плаћа улаз за туристе, само не треба да плаћају грађани Јужнобачког округа. Све остало није нормално, јер крените где год у свет па видите, на гвожђурију у Париз је 60е улаз а ми расипамо наше тврђаве!!!