Jedna burma, sto kantara

S. ĐORĐEVIĆ

18. 08. 2018. u 12:05

I u Novom Sadu mladi sve stariji stupaju u brak, a broj venčanja od 2015. godine u blagom padu. Siguran posao i stan uslovi za osnivanje porodice, ali prioritetima tu nije kraj

Једна бурма, сто кантара

Thinkstock

ZAVRŠEN fakultet, stalan i siguran posao, stan i automobil, pa tek onda sudbonosno "da". Čini se da je to danas recept za bračnu sreću. Kako svuda, tako i u Novom Sadu. Finansijska nestabilnost i gubljenje autoriteta braka kao institucije, čini da se mladi parovi u sve kasnijim godinama odlučuju na ovaj čin. Sve je više brakova koje sklapaju mladenci koji su prešli 30. godinu, uočava se i u glavnom gradu APV.

Prema podacima Biljane Dragin, šefa sektora za lična stanja građana, primetan je blagi pad broja venčanih parova u Novom Sadu u poslednjih nekoliko godina.

Broj sklopljenih brakova od 2013. blago je rastao do 2015. godine, kada je bio na vrhuncu. Tada je izgovoreno 1.844 sudbonosnih "da". U prvoj polovini ove godine sklopljeno je 917 brakova.

Istina, u tim brojkama sadržani su i upisi brakova naših državljana sklopljenih u inostranstvu, kao i ponovni upisi brakova sklopljenih u bivšim republikama SFRJ (oko 10 do 15 odsto od ukupnog broja).

Miloš Aleksić

Šta kažu mladi Novosađani? Student Miloš Aleksić (21) veruje da brak zahteva redovan i siguran priliv novca, zrelost, trud i vreme, ali, naravno, i pravu osobu.

- Stupio bih u brak onda kada bih bio siguran da sam pronašao osobu sa kojom želim da provedem ostatak života. Ipak, smatram da brak danas nije neophodan jer se u njega olako ulazi i još lakše izlazi - smatra Miloš.

Antonina Rajčić

Prosečan mladoženja u Srbiji ima 31, a mlada 28 godina. Ipak, studentkinja Antonina Rajčić (21) na "ludi kamen" ne bi stajala pre tridesete.

- Uslov za formiranje porodice je da osobe koje stupaju u brak budu zrele i svesne posledica. Važno je i da su pre braka živele neko vreme samostalno - govori ova studentkinja, uz naglasak da na brak ne gleda kao na formalnost.

Marko Lazić

Da je za brak najvažniji dobar partner, smatra Marko Lazić (24), takođe student.

- U današnjem društvu, kakvo god da je, mislim da svi na kraju žele dobar brak i osobu na koju će moći da se oslone. Najbitnije je naći takvu osobu, a papir je samo formalnost - ističe Marko.

Aleksandra Dević Rikanović Fotografije Privatna arhiva

Potpuno suprotno mišljenje ima Aleksandra Dević Rikanović (21), koja odnedavno nosi burmu.

- Brak nikako nije formalnost jer obično donosi nešto što je, po mom mišljenju, svrha našeg postojanja, a to su porodica i deca - kazuje ova sagovornica "Novosti".

Profesor sociologije na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu dr Zorica Kuburić objašnjava da mladi vide brak kao veliku obavezu za koju se ne osećaju spremnim.

- Siromaštvo većeg dela stanovništva ne daje dovoljno dobre uslove za život. S druge strane, paradoksalno, što je veće bogatstvo, to je manja spremnost na požrtvovanost i ulaganje u porodicu - zaključuje dr Kuburić.


MLADENCI OD 17 DO 79 GODINA

MEĐU parovima koji su ove godine u Novom Sadu sklopili brak, najmlađa osoba imala je 17, a najstarija 79 godina. Većini je to bio prvi brak, a nije mali broj ni onih koji su pred matičara stali drugi, pa i treći put.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (1)

Vlada Legenda

18.08.2018. 12:13

Zbog svega toga zdravlje je sve gore i gore,jer majke koje rađaju posle 30-e ,radjaju decu koja ne nasleđuju pun genetski potencijal,jer je naučno više puta utvrdjeno da žene najzdraviju decu radjaju do 25-e!A o društvenom razvoju i uklopljavanju dece sa prestarelim roditeljima i da ne pričamo!Jednostavno nije prirodno,i umesto jačanja donosi slabljenje evolucionog potencijala ljudskog roda.....ma idemo u aut svi!