Zrenjaninci od Prekona ne mogu da žive

Sl. PAŠIĆ

24. 07. 2018. u 12:28

Maratonski spor traje, a iz kafilerije se većim delom grada šire neprijatni mirisi. Stanovnici u strahu od prekomerne količine kancerogenog akroleina u vazduhu

Зрењанинци од Прекона не могу да живе

ZAŠTITA U "Prekonu" tvrde da ulažu veliki novac u opremu

DOK u Privrednom sudu traje maratonski spor protiv preduzeća "Prekon" zbog kršenja Zakona o zaštiti vazduha, neprijatni mirisi iz ove kafilerije nesmetano se šire većim delom Zrenjanina.

Iako su izloženi svakodnevnim negodovanjima, protestima i peticijama sugrađana, naročito leti, kada je situacija nepodnošljiva, nadležni jedino upućuju molbu "Prekonu" da obustavi rad bar za vreme fešte "Dani piva".

Gradski inspektor za zaštitu životne sredine Petar Ilić, koji je nagovestio stavljanje katanca na kafileriju, ubrzo po podnošenju prijave OJT, početkom 2017. godine, smenjen je. Prema njegovoj prijavi, koju je tužilaštvo prihvatilo i procesuiralo, "Prekon" u prvoj polovini 2016. nije obavio obavezno merenje zagađujućih materija u vazduhu. Iz preventivnih razloga, predložio je zatvaranje kafilerije na pet do 10 godina.

Suđenje u Privrednom sudu nije odmaklo dalje od izvođenja dokaza i saslušanja svedoka, a sve vreme kafilerija nesmetano radi. Građani najviše strahuju od akroleina, kancerogenog jedinjenja oštrog i neprijatnog mirisa.

U Zavodu za javno zdravlje tvrde da na Trgu Dositeja Obradovića (nekoliko kilometara od kafilerije) nije zabeleženo prekoračenje dozvoljene koncentracije ove materije. S druge strane, akrolein se ne meri prilikom samog tehnološkog procesa, jer za to nema akreditovanih ustanova. Licenciranje, naime, iziskuje 860.000 dinara, a domaćim institutima to se ne isplati, jer jedno merenje košta 36.000 dinara, pa ostaje da se eventualno traži usluga u Beču, Pragu ili Budimpešti.

KOŠTANO BRAŠNO PROTIV "Prekona", koji posluje u sastavu kompanije "Matijević", u Privrednom sudu vodi se i spor zbog držanja 76.800 kilograma koštanog brašna u ilegalnom skladištu u Stajićevu.

U "Prekonu" ne spore da se ponekad oseća neprijatan miris, ali ističu da je to subjektivna kategorija. Tvrde da ne emituju zagađenja i da je akrolein u dozvoljenim granicama.

- Ne bežimo od problema. Ulažemo znatna sredstva u osavremenjivanje tehnološkog procesa, nabavljamo novu opremu - izjavio je v. d. direktora "Prekona" Slavko Popović, koji već duže najavljuje da se iz kafilerije neće širiti neprijatan miris, ali se sve završava na obećanju.


REŠENjE

SERGEJ Stevanov, inženjer koji je 1984. projektovao kafileriju, rešenje vidi u postavljanju termooksidatora, sistema za neutralisanje mirisa, kako to rade u EU.




Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (1)

Bese nekad lepa varos Zrenjanin

24.07.2018. 15:36

Pridruzujem se molbi "Prekonu" da bude milostiv tokom predstojecih "Dana piva" obzirom da tokom manifestacije citav grad bazdi na urin, pa bi Zrenjaninci bili "overdozirani".