DAN POSLE POPLAVA: Na snazi obustava saobraćaja u Grockoj; Prolom oblaka nad Despotovcem
30. 06. 2018. u 09:58
Na snazi je obustava saobraćaja u Grockoj, na raskrsnici ulica Smederevski put i Dr Aleksandra Kostića, navedeno je u informaciji Puteva Srbije

Grocka / Foto: Tanjug
Do obustave je došlo usled urušavanja mosta zbog vremenskih nepogoda, a saobraćaj se odvija alternativnim putnim pravcima.
U nevremenu koje je juče zadesilo opštinu Grocka poplavljeno je dosta kuća, a šteta će treba da se procenjuje danas, navedeno je na portalu Grocka.info
Prema podacima kojima raspolažu, najugroženija mesta su bila Begaljica, Umčari, pojedini delovi Grocke, a na nekoliko mesta saobraćaj je u potpunom prekidu.

Dubočajski potok odneo je most na Smederevskom putu i saobračaj ka Smederevu je u potpunosti obustavljen do daljnjeg.
Predsednik opštine Dragoljub Simonović bio je sa saradnicima u Begaljici zajedno sa hitnim službama.
U selu Baljevac, između Ibarske magistrale i Obrenovca, voda je odnela deo novo asfalta. U toku dana je put popravljen i saobraćaj na ovoj deonici omogućen.

PROLOM OBLAKA NAD DESPOTOVCEM
Na Despotovac i okolinu, oko 14 sati sručio se jak pljusak, pravi prolom oblaka, koji je trajao, sa kratkim prekidom, oko sat vremena.
Grmelo je, a grad je na kratko ostao bez električne struje.
Glavna ulica, Despota Stefana Lazarevića, bila je pretvorena u bujični potok, jer gradska kanalizacija nije mogla ođednom da primi toliku količinu vode.
Despotovac / Foto Tanjug

RANČIĆ: SITUACIJA POD KONTROLOM
Načelnik Uprave za vatrogasno-spasilačke jedinice MUP-a Saša Rančić izjavio je danas da je situacija u Srbiji posle jučerašnjih obilnih padavina pod kontrolom i da nadležne službe rade na proceni i sanaciji oštećenja.
"Trenutna situacija je pod kontrolom, a komisije za procenu štete će izaći u toku dana, kao i nadležne službe koje rade na sanaciji problematičnih tačaka u smislu popravke puteva, urušenih mostova i pomoći stanovništva", rekao je Rančić za Tanjug.
On je naveo da je usled ogromne količine padavina koje su zadesile teritoriju Srbije, odnosno gradove Beograd, Novi Sad, Sombor i Suboticu došlo do pojave bujičnih poplava na tim teritorijama.
Prema njegovim rečima, najugroženije su bile obodne opštine grada Beograda - Barajevo, Obrenovac, Lazarevac, Grocka, Mladenovac - gde je došlo i do evakuacije građana.
"U toku jučerašnjeg dana, odnosno noći, pripadnici Sektora za vanredne situacije su na teritoriji grada Beograda evakuisali 99 stanovnika, a dve osobe su evakuisane u Novom Sadu", rekao je Rančić.
Prema njegovim rečima, u toku današnjeg dana i u budućem periodu pratiće se prognoza i situacija, a pripadnici Sektora za vanredne situacije MUP-a će obilaziti građane i po potrebi im pružati pomoć.
Delove Beograda u kojima je zbog obilne kiše koja je padala čitav dan i dobar deo noći bilo i poplavljenih kuća, obišao je danas gradonačelnik Beograda Zoran Radojičić koji je najavio pomoć i da će komisije izaći na teren i što pre krenuti u sanaciju posledica nepogode.
Obišli smo danas Kijevo i 20 kuća koje su bile poplavljene, razgovarali sa građanima i upoznali ih sa time da će uskoro izaći komisije koje će sagledati stanje i utvrditi šta je potrebnio uraditi, rekaoje Radojičić novinarima, koji je taj deo grada obišao zajedno sa zamenikom Goranom Vesićem i saradnicima.

Bila je teška noć, u pojedinim delovima grada palo je i 60 litara po kvadratnom metru, dodao je gradonačelnik ali i porucico građanima da ne treba da brinu, da su i tokom noći ekipe bile na terenu i da je situacija pod kontrolom.
Naveo je i da su tokom noći zasedali opštinski štabovi, da su ekipe obilazile kritična mesta, da se to radi i tokom današnjeg dana i da će se napraviti planovi sanacije štete koja je nastala.
Kako je rekao i vreme se prolepsalo tako da će se odmah i krenuti u potrebne radove, i poručio građanima da su sa njima, u svemu ovome zajedno i da će zajdeno i rešavati probleme.
On je istakao da mu je bilo veoma drago, i da mu je to i dalo optimizam, što su građani u razgovoru racionalno sagledali problem i ponovio da se u dogovoru sa njima pravi plan kako će se raditi.
"Mogu da budem ponosan kako su ljudi u ovom teškom trenutku reagovali, kako su naši timovi radili...jasno je da ćemo svi zajedno sve probleme rešiti" rekao je gradonačelnik Beograda koji će danas obići i druga mesta koja su pretrpela štete od poplava, Obrenovac, Barajevo, Grocku...ali nije hteo i da ga prate mediji.
Predsednik opštine Rakovica Vladan Kocić ocenio je da je bila "burna noć", da je opštinski štab za vanredne situacije i juče radio, da će nastaviti i danas kada će se oformiti komisija koja će odmah izaći na teren i napraviti procenu štete i plan rada.
Automobil koji je bujica nosila 100 metara do njive u Stepojevcu / Foto Tanjug

U NOVOM SADU BEZ POSLEDICA PADAVINA, U FUTOGU SANACIJA
Situacija u Novom Sadu posle jučerašnjih obilnih padavina je stabilna i bez posledica, kolovozi su suvi i saobraćaj se odvija redovno.
U Štabu za vanredne situacije kažu da posledica od velikih padavina u Novom Sadu nema, da su službe pravovremeno reagovale, a da se posledice saniraju samo još u Futogu gde je, kako kažu situacija bila najteža i odakle je jedna porodica sinoć evakuisana.
“Sve službe javno-komunalnih preduzeća, vatrogasne službe upućene su na sve kritične lokacije. Obišli smo sve to. Svu količinu kiše koja se pojavila, sistem vodovoda je uspeo da odvede u roku od sat vremena i zastoji koji su bili u saobraćaju u Kisačkoj i Temerinskoj ulici i u ulici Kornelija Stankovića su otklonjeni i saobraćaj se nesmetano odvija", rekao je Tanjugu Vladimir Stojković iz Štaba za vanredne situacije.
Prema njegovim rečima, najteža situacija je bila u Veterniku i Futogu, a posebno u Futogu u Povrtarskoj ulici.
"Službe i dalje tu rade na otklanjanju posledica. Ovde smo imali potrebu da zbrinemo jednu porodicu koja je sinoć odmah smeštena i u stalnoj smo komunikaciji sa njima. Ovaj problem se vise niće ponavljati na ovoj lokaciji”, rekao je Stanković.
U Novom Sadu jutros je održana i sednica Štaba za vanredne situacije kojom je predsedavao gradonačelnik Novog Sada Miloš Vučević.
“Danas je održana sednica Štaba za vanredne situacije kojim je predsedavao gradonačelnik Novog Sada Miloš Vučević, svi članovi štaba su informisani o situaciji kakva je bila. Tokom jučerašnjeg dana imali smo 19 prijava u gradu na koje smo reagovali, sve službe su radile i o tome smo informisali štab. Zaključi štaba su doneti i oni se odnose na to da sva javno-komunalna preduzeća pristupe saniranju posledica poplava”, naveo je Stojković.
Najveći problem u Novom Sadu i okolini izazvala je velika količina kiše koja je pala i to 117 litara po kvadratnom metru, kažu u Štabu za vanredne situacija i navode da je to ista količina kiše koja je pala 2015. godine, a prema njihovim rečima, u Futogu je palo 86 litara po kvadratnom metru.
Posledice nevremena u Subotici
