Kosovske legende pred građanima i turistima

Sofija Babović

24. 06. 2018. u 15:30

Izložba u Narodnoj biblioteci u Kruševcu, u sklopu obeležavanja Vidovdana. Mr Nenezić: i gosti će moći da nauče o našoj istoriji

Косовске легенде пред грађанима и туристима

Reprodukcije i povelje mogu se videti do sredine jula / Foto S. Babović

VIŠE od 100 naslova, ali i mnogobrojne reprodukcije umetničkih slika, reprinti povelja iz 14. veka, deo su bogate izložbe "Likovi kosovske legende u književnosti i umetnosti", koja je ove nedelje otvorena u Narodnoj biblioteci u Kruševcu u nastavku manifestacije "Vidovdan". Mr Snežana Nenezić, direktorka biblioteke, kaže za "Novosti" da su naslovi pažljivo birani iz, praktično, svih fondova biblioteke, među stručnim, kritičarskim i istorijskim knjigama, savremenim autorima i antologijskim delima.

- Svaka vitrina je tematski osmišljena, namenjena je današnjem čitaocu, našim sugrađanima, turistima, kojima postavka omogućava da se podsete, ili da nauče istoriju koja se tiče važnih trenutaka iz nacionalne prošlosti - priča, za "Novosti", autorka mr Snežana Nenezić. - Skrenula bih pažnju na dela akademika Dejana Medakovića i Dinka Davidova, tematiku širenja kulta kneza Lazara Hrebeljanovića u Vojvodini, posle Druge seobe Srba.

Zbog brojnosti eksponata, postavka je pred posetiocima u dva prostora koja pripadaju biblioteci, u Elektronskoj čitaonici na trećem spratu Doma sindikata, kao i u holu biblioteke na prvom spratu. Izložba ukazuje na uticaj koju su događaji iz 1389. godine imali na naučnike. Ovom problematikom bavili su se Jelka Ređep (1936-2014), Aleksandar Mladenović (1930-2010), te Stanoje Stanojević i Konstantin Jiriček još 1910. godine, u istorijama srpskog naroda. Ovom temom bavili su se i Vladimir Ćorović, Rade Mihaljčić kroz više knjiga, ali i Mavro Orbin, dubrovački benediktinski monah i istoričar, još u 16. veku (1563-1611).

- Ovo je početna kolekcija, planiramo da pri biblioteci imamo Muzej knjige, kako bismo na jednom mestu objedinili tu kulturnu baštinu - napominje sagovornica "Novosti".

Pored reprodukcija i povelja, korisnici biblioteke imaju prilike da sve do sredine jula vide i nezaobilaznu literaturu koja se tiče usmene književnosti, kroz zbirke Vuka Stefanovića Karadžića, više antologija proučavalaca narodne lirike i epike, ali i da pogledaju ko se među savremenijim stvaraocima, poput Aleksandra Tešića i Nikole Mrnjačevića, oslanja na junake Kosovskog boja.

Naučni tekstovi o uticaju Kosovskoj boja


SPOMENIK

DO kraja najznačajnije gradske manifestacije "Vidovdan 18", koja je otvorena 8. juna, održaće se niz umetničkih, naučnih i sportskih programa. Na sam Vidovdan, 28. juna, pored litije i pomena kosovskim junacima, svečane sednice Skupštine grada, biće otkriven i spomenik kneginji Milici na Trgu despota Stefana.

Izložba u kruševačkoj biblioteci povodom Vidovdana


Pratite nas i putem iOS i android aplikacije