Pariski đaci postali elita
07. 05. 2018. u 22:45
Moderna srpska država školovala intelektualce u Francuskoj. .Prvi stipendista Jovan Marinović od 1855. bio naš prvi ambasador

Foto:Pres služba KCNS
Sticanje obrazovanja u francuskim univerzitetskim centrima od 1841. godine, kada je u tu državu upućen prvi državni stipendista (blagodejanac), pa do 1914. godine, imalo je snažan uticaj na formiranje srpske inteligencije, a posredno i na srpsko društvo i organizovanje države.
Najveći broj srpskih studenata u Francuskoj studirao je medicinu (51 procenat) i prava (37 procenata), a ostali književnost i prirodne nauke, ili su se usavršavali u vojnim i umetničkim školama.
PROČITAJTE I: SVE EKIPE NA JEDNOM MESTU: Novi Sad dobija centar za vanredne situacije, lokacija određena
Prvi državni stipendista iz Srbije koji je upućen na školovanje u Francuskoj, na Sorbonu, bio je Jovan Marinović. Imao je zadatak da se obuči za vođenje kancelarije i diplomatskeprepiske. Ond 1855. Godine Marinović je bio prvi srpski ambasador u Francuskoj, odnosno poslanik, kako se govorilo u to vreme.
U Parizu su Konstantin Nikolajević i Filip Hristić studirali pravo i filozofiju, a Milutin Garašanin bio je u Vojnoj školi u Mecu. Petar Prvi Karađorđević obrazovao se najpre na koledžu Sen Barb u Parizu, a kasnije i na čuvenoj Vojnoj akademiji Sen Sir.
Autorka Kolaković na kraju je ukazala na promene koje su nastale u srpskom društvu po povratku obrazovanih Srba iz Francuske. Sve to imalo je veliki uticaj na formiranje srpske elite, ali i na razvoj francusko-srpskih odnosa.