Potpisi SNS nedovoljni za izbore
26. 04. 2018. u 06:45
Rukovodstvo Paraćina od skupštine RS i Ustavnog suda traži da spreče kršenje propisa. Veće: Raspuštanje odbornika mimo Zakona o lokalnoj samoupravi protivustavno

Sednica na kojoj je doneta odluka o slanju dopisa Skupštini - Foto Z.R.
POVODOM izjava narodnog poslanika Aleksandra Markovića iznetih u javnosti, kojima se navodi mogućnost raspisivanja lokalnih izbora samo u Paraćinu, a na osnovu "prikupljanja potpisa" SNS, stranke kojoj i Marković pripada, Veće opštine Paraćin uputilo je dopis Narodnoj skupštini RS i Ustavnom sudu kojim traži preduzimanje svih mera kako bi se, navode, sprečio ovaj pokušaj kršenja osnovnih načela Ustava i Zakona o lokalnoj samoupravi.
Pročitajte još: Opština brža od Republike
Kako ističe potpisnik, predsednik Veća i grada na Crnici Saša Paunović, Skupština bilo koje opštine ne može se raspustiti ako nisu ispunjeni uslovi propisani Ustavom RS i Zakonom o lokalnoj samoupravi, a nijedan državni organ, politička organizacija, grupa ili pojedinac, ne može prisvojiti suverenost od građana.
- Vladavina prava je osnovna pretpostavka Ustava i počiva na neotuđivim ljudskim pravima, a ona se ostvaruje slobodnim i neposrednim izborima - podseća Paunović u dopisu, naglašavajući da se poslanici i odbornici biraju na period od četiri godine, na neposrednim izborima tajnim glasanjem, te da Vlada može da raspusti skupštinu opštine samo pod uslovima određenim zakonom.
Pročitajte još: Paraćin grca bez činovnika
Članom 85 Zakona o lokalnoj samoupravi propisano je da se skupština opštine može raspustiti ako ne zaseda duže od tri meseca, ako ne izabere predsednika opštine i opštinsko veće u roku od mesec od dana konstituisanja, ili ako ne donese statut ili budžet u roku utvrđenom zakonom. I stav Ustavnog suda je jasan po tom pitanju, tako da je očigledno da je Vlada prilikom donošenja odluke o raspuštanju lokalne skupštine u obavezi da prethodno utvrdi postojanje nekog od navedenih razloga, odnosno, za raspuštanje skupštine jedinice lokalne samouprave moraju da budu utvrđeni ozbiljni poremećaji u njenom funkcionisanju.
Kako je rečeno na Opštinskom veću, dopis Narodnoj skupštini i Ustavnom sudu upućen je preventivno, a najavljeno je da će se pismom slične sadržine obratiti i na mnoge druge adrese - Ministarstvu državne uprave i lokalne samouprave, delegaciji EU, Kongresu lokalnih i regionalnih vlasti Saveta Evrope, Komesaru za ljudska prava, Savetu za ljudska prava Ujedinjenih nacija...
ZASEDANjA REDOVNA
MADA je ovdašnje povereništvo SNS u ofanzivi i proteklih meseci prikupljalo je potpise kako bi iniciralo lokalne izbore, pravnici se slažu u tome da Narodna skupština ni u jednoj opštini ne može da raspiše izbore na osnovu prikupljenih potpisa. Inače, paraćinska Skupština u ovom sazivu radi besprekorno, poslednja, 34. sednica, održana je u martu, a za predloge glasa skupštinska većina od preko 40 odbornika, od ukupno 55.