Metanol spreman za strateškog partnera
12. 03. 2018. u 17:28
Privreda severnog Banata: kikindski MSK ponovo lider na listi izvoznika; Fabrika se prodaje bez dugova, a radnici čine deo kapitala

Metanolsko-sirćetni kompleks opet "na nogama"
METANOLSKO-SIRĆETNI kompleks u Kikindi lane je imao rekordnu proizvodnju i našao na listi najvećih izvoznika iz severnog Banata. Vrednost izvoza "Metanola" u 2017. bila je 73 miliona evra, a ovaj podatak, uoči još jednog tendera za prodaju, dragocen je kada se ima u vidu cilj radnika i poslovodstva da MSK dobije odgovornog strateškog partnera.
- Od starteškog partnera očekujemo da uloži sredstva u širenje proizvodnje, kako bi fabrika s vremenom ojačala i postala prisutnija na evropskom tržištu, budući da već sada 98 odsto proizvodnje odlazi u izvoz - kaže za naš list Jožef Šamu, predsednik Samostalnog sindikata MSK.
MSK se, navodi dalje Šamu, prodaje bez dugova i u kapital, osim same fabrike, ulazi i 535 zaposlenih. To praktično znači da neće biti otpuštanja, pa nije bilo potrebe za socijalnim programom.
Proizvodnja u MSK je počela davne 1987. godine, ali od tada do danas, više puta je prekidana zbog visoke cene gasa kao osnovnog energenta. Najveća kriza u kikindskoj hemijskoj industriji nastupila je 2011. godine, kada je obustavljena proizvodnja jer je došlo do poremećaja na svetskom tržištu, pada tražnje i cene sirćetne kiseline. Proizvodnja je ponovo pokrenuta 1. novembra 2015. i tada je isticano da ima mnogo zainteresovanih za kikindski metanolski kompleks.
Na listi uspešnih izvoznika, posle MSK, slede "Le Belijer" sa izvozom od oko 57 miliona evra, pa livnica "Cimos" sa 37 miliona evra. Kompanija "Zopas", koja je pogon otvorila 2016, a lane završila prvu fazu investicije i zaposlila oko 500 radnika, sa izvozom od 10 miliona evra dospela je na četvrto mesto. Fabrika "Mecafor" ima izvoz od 8,5 miliona, a "Toza Marković", proizvođač crepa i pločica, sedam miliona evra.
Ukupna robna razmena u severnom Banatu bila je 270 miliona evra, od čega 195 miliona svra čini izvoz, a uvoz 75 miliona evra. To znači da je izvoz za 2,6 puta veći od uvoza. Glavno izvozno tržište su EU i Ruska Federacija.
KIPRANI NA KRAJU ODUSTALI
VEĆINSKI vlasnik MSK je "Srbijagas" sa 71,85 odsto kapitala koji je i doneo odluku o pokretanju privatizacije. U vlasništvu Republike Srbije je 24,8 procenata. Prvi javni tender za prodaju ove fabrike po ceni od 38,5 miliona evra bio je neuspešan. Kompanija "Kronošpan hemikal LTD" sa Kipra otkupila je dokumentaciju, ali nije dostavila ponudu.