ZAOSTALE ZARADE: Zbog isplate i do Ustavnog suda
03. 03. 2018. u 10:45
U Kruševcu oko 3.000 bivših radnika nekadašnjih giganata još čeka zaostale plate. Najteže je onima iz takozvanog trećeg isplatnog reda
.jpg)
Foto S. Babović
KAO poslovođa sam radio u pogonu termičke obrade, pre dve godine su mi sudski priznata potraživanja za 24 zaostale plate, ali ću i za njihovu isplatu, po svemu sudeći, morati da presavijem tabak - kaže Milorad Milanović, bivši radnik IMK "14. oktobar" i jedan od 1.650 njih iz ovog giganta kojima se duguju dvogodišnja primanja.
Pročitajte još:Umesto socijalne pomoći – posao
- Već dve godine vodim Inicijativni odbor koji je sada pred najvećim izazovom da obezbedi isplatu zaostalih plata ne samo u IMK "14. oktobar", već i u "Zvezdi", "Savremenom domu", AD "Župa", Fabrici ulja i drugim preduzećima. Ukupno nas ima 3.000 - ističe Miroljub Milanović.
Bivši radnici sa potvrđenim potraživanjima, koji su napustili fabrike najmanje godinu dana pre uvođenja stečaja, spadaju u takozvani treći isplatni red i novca za njih nije ostalo ni posle prodaje imovine. Sada masovno planiraju obraćanje Ustavnom sudu - upravo zbog povrede prava na imovinu.
Pročitajte još: Kragujevac: Otpremnine za sve prekobrojne
Inače, ljudi koji su počeli da gube strpljenje se već izvesno vreme sastaju sa advokatima, a tokom protekle dve sedmice su i pravni zastupnici sa praksom izvan Kruševca počeli da se organizovano viđaju sa njima i da nude usluge zastupanja pred Ustavnim sudom, za proviziju koja se kreće u rasponu od deset do 15 posto od iznosa potraživanja.
- Očekujem da postupak potraje oko 12 meseci od dana podnošenja žalbe - ističe beogradski advokat Miloš Zeković, uveren u to da je zakon na strani njegovih još potencijalnih klijenata.
I bivši radnici preduzeća koja su prodata u celini, poput HI "Župa", nemaju mnogo razloga za radost jer im - kao poveriocima trećeg isplatnog reda - sleduje samo 7,6 odsto priznatih potraživanja. I to je, međutim, nešto u odnosu na ništa koliko je ostalo za 180 nekada zaposlenih u Akcionarskom društvu za turizam, ugostiteljstvo i trgovinu "Župa". Oni imaju izvršne presude, ali čekaju realizaciju takozvane glavne deobe.
- Na putu Srbije ka Evropskoj uniji, pregovaračka poglavlja 23 i 24 se odnose na ljudska prava, a neisplaćena primanja su primer upravo njihovog narušavanja. Gotovo izvesno je to da će ustavna žalba biti pozitivno rešena, ali se još ne zna iz kojih fondova to može da se naplati - kaže predsednik kruševačkog Veća samostalnih sindikata Milenko Mihajlović, uz napomenu da je u čitavoj Srbiji na ovakvom "čekanju" oko 17.000 ljudi.
- RADNI sporovi uopšteno traju neprihvatljivo dugo, pa ne znam nijedan koji je završen za manje od šest meseci, a mnogi su se rastegli i na čitavu deceniju. Problem je i to što dolazimo do sudskih sporova, jer bi sve trebalo rešiti sporazumno, ali advokati (na slici) imaju svoj interes. Inače, takva zastupanja vrlo uspešno obavlja i naša pravna služba u Kruševcu - objašnjava predsednik Saveza samostalnih sindikata Ljubisav Orbović.
.jpg)
AKTUELNI PROBLEMI
TOKOM proširene sednice Saveza samostalnih sindikata, održane 1. marta, čulo se i da u FAM po treći put pišu Unapred pripremljeni plan reorganizacije (UPPR), da je specijalna bolnica "Ribarska banja" trenutno na sudu zbog utvrđivanja procenta vlasništva Fonda PIO u imovini lečilišta,a da završetak čeka i privatizacija "Trajala", u kojem traju aktivnosti u vezi sa UPPR.
Miroslav
03.03.2018. 13:10
Imam pravosnažnu i izvršnu presudu iz 2006.godine, firma mi duguje oko 600.000 na osnovu neisplaćenih zarada. Firma je 2010.godine otišla u stečaj koji još uvek traje, doprinosi za penzijsko i invalidsko osiguranje nisu uplaćeni od 2005. do 2010.godine, a izgleda da nikad i neće, jer država povezuje staž samo firmama koje su u stečaj otišle prošle i pretprošle godine.
U istoj su situaciji i bivsi radnici Mataruske i Bogutovacke Banje. Posle izvrsnih presuda i uplacenih hipoteka sud pocinje sa licitacijom objekata. Tada se pojavljuje zam. drz. pravobran. i tuzi radnike zato sto kao prodaju drzavnu imovinu. A sam u tuzbi navodi da je upis imovine kao drzavne posle svih presuda i zakazane druge licitacije. Sud je i ponistio tu presudu o podrzavljenju. Sada u stecaju izgleda da nema nista od para i ocigledno je namera da radnici ostanu bez dinara.
Ono sto mi po zakonu o radu pipada morate da mi isplatite odnosno duzni ste mi taj novac,ovo je privredni kriminal.Jer radni odnos je svetinja.S obzirom da sam sklopio ugovornu obavezu sa IMK-14.OKTOBAR-- Krusevac,davne 1984.godine na neodredjeno vreme.I tako dalje.........
Da su sindikati radili kako treba do ovoga nikad ne bi doslo.Orbović je profiter, kao i gomila drugih sindikalnih vodja koji su šurovali sa rukovodiocima propalih državnih preduzeća.
Komentari (4)