Zrenjanin: Počinje zakup, a ralo kasni

Sl. PAŠIĆ

28. 02. 2018. u 17:52

Dugo očekivana licitacija državne zemlje u Zrenjaninu zakazana za 12. mart. Zbog procedure, paori bi u posede mogli da uđu tek krajem aprila

Зрењанин: Почиње закуп, а рало касни

Foto Tanjug

GRADSKA uprava Zrenjanina objavila je dugo očekivani oglas o javnoj licitaciji za davanje u zakup poljoprivrednog zemljišta u državnoj svojini, koja će biti održana od 12. do 14. marta. Osetno kašnjenje obrazlaže se usklađivanjem pravnog okvira i stanja na terenu, te obavezama prema stočarima i velikim investitorima koji imaju pravo prečeg zakupa.

Iz objavljenog plana uočljivo je da se u ponudi našlo oko 2.500 hektara državne zemlje koju je grad Zrenjanin lane ustupio "Tenisu". Nemačka kompanija početak biznisa u Srbiji odložila je za 2019, pa joj zemlja još nije potrebna. Međutim, iz oglasa je izuzeto još skoro 1.000 hektara oranica, koje su po prioritetu dodeljene drugoj dvojici investitora.

Ova činjenica, kao i zadocnelo objavljivanje oglasa, dovela je banatske poljoprivrednike u situaciju da razmišljaju o tome da li uopšte da učestvuju u licitaciji. Propustili su jesenju setvu, a smatraju da zbog nemogućnosti sprovođenja agrotehničkih mera za pripremu zemljišta u optimalnim rokovima, ni prolećna setva na ponuđenim parcelama nema ekonomsku računicu.

- Njive su još neuzorane, pod korovom i biljnim ostacima prethodnih kultura. Zbog procedura oko ugovora i čekanja pravosnažnosti rešenja o zakupu, u posed bismo mogli da uđemo tek krajem aprila, kada je kasno za radove - iznosi Ognjen Rackov, poljoprivrednik iz Zrenjanina, nezadovoljan što je proizvođačima iz ovog grada namenjen jedva pokoji hektar.

A u Asocijaciji udruženja poljoprivrednika Banata kritikuju davanje u zakup "novih" parcela. Da bi pokrila nedostatak zemljišta, ustupljenog velikim investitorima, komisija je, tvrde paori, u Stajićevu, Perlezu, Kleku i još nekim katastarskim opštinama ponudila njive koje dosad uopšte nisu bile na licitaciji?!

- Reč je o slatinama i pašnjacima koji nisu za obrađivanje. U Stajićevu je ponuđena parcela od 84 hektara, neki šumarak u koji niko nije ušao poslednjih 150 godina - kivan je Dragan Kleut, predsednik Asocijacije, ogorčen što je za 20 zainteresovanih poljoprivrednika iz ovog sela opredeljeno tek 30 hektara državne zemlje.


U PONUDI 15.000 HEKTARA

PAORIMA iz najveće banatske opštine nudi se 14.914 hektara državnih oranica. Najniža početna cena (1.104 dinara za hektar) određena je za slatinasto zemljište u katastarskim opštinama Belo Blato i Lukino Selo, dok je najviša (27.289 dinara) za oranice u Zrenjaninu, Botošu, Orlovatu i Tomaševcu.


Pratite nas i putem iOS i android aplikacije