Beton pada sa tornjeva
24. 01. 2018. u 13:43
Ruinirana crkva Sv. Gerharda u Vršcu, jedna od najlepših u ovom delu Evrope. Kada dune jači vetar, od zaštitne trake i table upozorenja mala vajda

Ugroženi prolaznici
RIMOKATOLIČKA crkva Sv. Gerharda u Vršcu, jedna od najvećih i najlepših u ovom delu Evrope, već decenijama u lošem stanju, sada ozbiljno ugrožava i bezbednost građana, koji pored nje svakodnevno prolaze u velikom broju. Kada dune jači vetar, a u Vršcu je to česta pojava, delovi fasade otpadaju, zbog čega je lane na ovom verskom objektu postavljena tabla sa upozorenjem, a ovih dana čak i zaštitna traka, koja ne dozvoljava prolaznicima da idu tim delom trotoara.
Betonski komadići, koji su prethodne sedmice usled vetra olujne jačine otpali sa dva tornja visine 63 metra, i dalje leže na trotoaru, kao dodatna opomena građanima, a naročito osnovcima, koji pohađaju obližnju OŠ "Olga Petrov".
- Čekamo stručnjake iz pančevačkog Zavoda za zaštitu spomenika kulture da urade uviđaj. Na osnovu njihove preporuke preduzećemo neophodne korake, kako bismo zaštitili građane, vodeći, pritom, računa da ne narušimo izgled objekta - kaže župnik Mihalj Ereš.
PROČITAJTE JOŠ - OBNOVA MANASTIRA: Slavu slave i dok grade
Trenutno, jedino rešenje za ovaj višedecenijski problem je, kako nezvanično saznajemo, postavljanje platforme uz samu crkvu, poput one koja godinama stoji ispred zgrade Poreske uprave, kod glavne pošte. Jer, novca za obimnu rekonkstrukciju, koju ovaj objekat zahteva - nema.

U blizini OŠ "Olga Petrov", pa su ugroženi i đaci
Biskupija u Zrenjaninu, kojoj vršačka rimokatolička crkva pripada, smanjila im je priliv sredstava, zbog umanjenog broja vernika, te sada sami ne mogu da finansiraju ove obimne radove. Zato župnik apeluje na lokalnu samoupravu da im pomogne bar da saniraju ovaj gorući problem, s obzirom na to da je reč o spomeniku kulture, koji je pod zaštitom države.
ORGULjE IZ 1913. JOŠ SVIRAJU
RIMOKATOLIČKA crkva u Vršcu sagrađena je 1863. Čuvena je po svojoj arhitekturi u čistom neogotskom stilu, vitražima i unutrašnjem osvetljenju. Iako nikada nije bila sedište biskupa, zbog impozantnog izgleda i dimenzija mnogi je nazivaju katedralom. Specifična je i po orguljama iz 1913. godine, na kojima se i dalje može svirati, mada i one zahtevaju rekonsturkciju.
Vladimir
24.01.2018. 14:00
Izmestanje skole je jedino resenje.Za ostalo ili nema para ili m..a.Pre.ovog drugog.
Nemoj tako Vladimire 'To je spomenik kulture 'Moze se desiti da Albanci na Kosovu jednog dana zabrane odrzavanje Srpskih svetinja to ti je nekako isto, ili ne zelis da das novac za odrzavanje kao u ovom slucaju i pustis da propadne, ili imas novac a netko ti zabrani da odrzavas tj. ne izda ti gradjevinsku dozvolu.Ne treba se veseliti kad komsiji crkne krava.
Odlazio sam u Vršac u dane berbe groždja. Ovoj objekat nikada nisam posmatrao kao verski, već kao kulturni. Izuzetno je lepe konstrukcije i spolja i iznutra. Šteta što propada. Čuo sam priču da je ovaj objekat izgradio neki grof kome je ćerka bila jako lepa, mlada umrla. Uostalom ima puno pravoslavnih crkevnih objekata koje su gradili roditelji u pomen svoje rano umrle dece. Nažalost izgleda da neumemo da čuvamo istorijske objekte. Uostalom i "vladičin dvor" je dosta zapušten, verski pravoslavni
Komentari (3)