Vršac: Prečistač vode na probi

J. J. BALjAK

20. 01. 2018. u 14:50

Novoizgrađena fabrika vode u Pavlišu trebalo bi da počne da radi već krajem februara. U planu da se na postrojenje priključe i svih 20 vršačkih sela

Вршац: Пречистач воде на проби

Postrojenje u Pavlišu moći će da prečisti 200 litara vode u sekundi - Foto J. Baljak, Foto: Nebojša Perić

FABRIKA za prečišćavanje vode, koja je počela da se gradi 2016. na izvorištu u Pavlišu, kod Vršca, ovih dana je puštena u probni rad, a krajem februara bi konačno u gradski vodovod odatle trebalo da poteče potpuno ispravna voda, koja zadovoljava sve evropske standarde. To je jedna od najznačajnijih investicija u gradu, s obzirom na to da se u pavliškoj vodi, koja se eksploatiše od 1962. godine, nalazi povišena koncentracija amonijaka i mangana.

Pročitajte još: Pogon čisti otpadne vode

Vrščani su oduvek pili jednu od najkvalitetnijih voda u Vojvodini, ali je upravo zbog prekomerne količine hemijskih supstanci, postojala potreba za izgradnjom ovakvog postrojenja. Projekat je realizovan međudržavnim sporazumom između Srbije i Nemačke. Vredan je šest miliona evra, od čega 2,4 miliona predstavlja donaciju Vlade Nemačke, a preostalih 3,6 miliona kredit, koji je JKP "Drugi oktobar", kao gazda izvorišta, podiglo kod nemačke razvojne banke KfV.

- Kapacitet postrojenja je 200 litara u sekundi, sa rezervnim kapacitetom od 100 litara. To znači da ćemo moći da zadovoljimo i sve potrebe novih korisnika, što stanovnika, što privrede i industrije - kaže Nebojša Perić, direktor komunalnog preduzeća.

Nebojša Perić

EKOLOGIJA NA VISOKOM NIVOU KADA je reč o ekologiji i očuvanju životne sredine, Vršac je za 20 godina ispred svih drugih gradova u Srbiji. Osim novog postrojenja u Pavlišu, imaju izgrađenu i fekalnu kanalizaciju, više od 100 kilometara glavnih vodova, kao i prečistač otpadnih voda, koji postoji već tri decenije. Njegova rekonstrukcija planirana je za ovu godinu, kao i zamena određene kilometraže vodovodnih cevi.

Sa ovog izvorišta pijaćom vodom se trenutno snabdevaju samo meštani Vršca, Pavliša i Jablanke. Ideja je da se na njega vremenom priključe i preostalih 20 naseljenih mesta.

- U onim selima, koja ne budu mogla da se priključe na pavliško postrojenje, planirali smo da postavimo mini-postrojenja kontejnerskog tipa, koja će, takođe, iz vode odstranjivati sve povišene vrednosti određenih supstanci. Na taj način bismo svima omogućili da dobiju potpuno ispravnu i kvalitetnu vodu - dodaje Perić.

Prečišćavanje vode će u velikoj meri unaprediti i rad konditorske i farmaceutske industrije u Vršcu. Primera radi, "Hemofarm", kao najveći potrošač, više neće morati da izdvaja velika sredstva za pripremu vode za proizvodnju lekova, jer će ona sada biti zadovoljavajućeg kvaliteta.



Pratite nas i putem iOS i android aplikacije