Domaćice slikaju na staklu

A. DELIĆ

04. 01. 2018. u 08:13

Neobična šabačka industrija "Kiša" svojim proizvodima polako osvaja domaće tržište. Više od stotinu žena, umetnika, penzionera i mladih izrađuju rukotvorine. Svoje predmete prodaju na bazarima

Домаћице сликају на стаклу

Mirjana Gavrilović pravi sapune od biljnih ulja / Foto: A. Delić

VIŠE od stotinu građana, mahom žena, u Šapcu se samoinicijativno organizovalo u Kreativnu industriju "Kiša", kako bi ponudili tržištu unikatne rukotvorine domaće radinosti i umetničkih zanata. Među njima, rame uz rame stvaraju školovani umetnici i domaćice, samohrane majke, penzioneri i tek stasali omladinci.

- Do sto članova sam i brojala, ali odavno sam prestala da brojim - uvodi nas u priču Tanja Urošević, sekretar ove nesvakidašnje industrije. - Kada smo se udruživali oko "Kiše", zamisao nam je bila da nekako prodamo vredne predmete, ali i da se bavimo očuvanjem tradicije, edukacijom i izgradnjom novog kulturnog modela.

"Kiša" ima galeriju u Tržnom centru "Kifla" u centru grada, a lokal plaćaju od članarina, međutim, premali je da primi i stoti deo onoga što naprave vredne ruke Šapčanki. Zato ne propuštaju nijedan bazar u kraju - od starih zanata, preko božićnih i novogodišnjih sajmova, raznih festivala voća i povrća u kraju ...

MAGNETI U GALERIJI "Kiše", u koju Šapčani vrlo rado ulaze kada žele da obraduju prijatelje i rodbinu malim poklonom, videli smo i unikatne magnetiće jedne naše koleginice novinarke. Tu su različiti suveniri, pa šolje od pruća, Sneško obučen u Deda Mraza i mačor od gline, ručno rađeni nakit, ženske torbe i novčanici, ikonice i ogledala...

- Bili smo svuda, dokle smo mogli sami da stignemo, od "Vukovog sabora" u Tršiću, do Festivala zimnice u Koceljevi, i "Dana šljiva" u Osečini. Radim predmete za pokućstvo dekupaž tehnikom, a počela sam kao hobi. Ispostavilo se, ipak, da je moje zadovoljstvo preskupo pa eto, moram nešto i da prodam - priča nam 56-godišnja Milica Gajić.

Članovi "Kiše" su organizatori obuke za manuelne veštine poput oslikavanja na staklu, porcelanu, tekstilu i keramici, izradu čestitki, livenja u kalupima, graviranja, izrade predmeta od gline... Ali sa ovim se poslom zastalo jer žene prosto ne mogu samostalno da finansiraju ovaj projekat, a pomoći nema niotkuda.

- Dupli ogrtač niko ne bi ispleo i prodao za 2.400 dinara. Materijal je u međuvremenu tri puta poskupeo i ne isplati se ni da se radi ni da se čuva u kući. Zato izlazim na bazare da pokušam nešto da prodam - priča nam Zorka Arsenović i pokazuje bluze, suknje, zepe i džempere, stolnjake i prekrivače, koje je isplela zajedno sa sestrom Živanom.


PROČITAJTE JOŠ:
Aerodom Niš: Novi rekordi u putničkom i kargo saobraćaju

Mirjana Gavrilović, vlasnica zanatske radionice, bavi se izradom ručno rađenih sapuna na bazi biljnih ulja. Sertifikovani su, svaki miriše kao cvet i pravo je malo umetničko delo, a vlasnica ima znanje hemijskog tehničara i radila je u "Obojenoj metalurgiji" šabačke "Zorke".


Pratite nas i putem iOS i android aplikacije