Novi Sad: Ulični šahtovi pod katancem

N. Subotić

13. 12. 2017. u 15:49

Zaključavanjem rešetaka i slivnika sprečene krađe i zaštićeni prolaznici i vozila. Plastični poklopci nisu zanimljivi lopovima

Нови Сад: Улични шахтови под катанцем

Opasnost za prolaznike Foto D. Dozet

NEKADA uobičajena slika na ulicama Novog Sada - šahtovi bez poklopca i slivnici bez rešetaka, otići će u prošlost. JKP "Vodovod i kanalizacija" će sistemom takozvang unutrašnjeg zaključavanja rešetaka i promenom materijala od kojeg se prave poklopci za šahtove, pokušati da zaustave organizovane kradljivce koji su tokom samo jedne noći znali da odnesu i više od 20 poklopaca.

Procenjuje se da je na taj način godišnje kod otkupljivača sekundarnih sirovina završavalo i više od 1.000 poklopaca i rešetaka, a dešavalo se da je posle "dobre" noći za lopove, u maganicima "Vodovoda" ponestajalo zaliha za zamenu ukradenih delova.

Prema rečima portparola JKP Borislave Pejanović, situacija se brzo promenila, krađa je manje, kao i odštetnih zahteva povređenih prolaznika koji su povređeni zbog teških padova u nezaštićene otvore. "Vodovod" je za ovu vrstu isplata, kao i za štete na automobilima, godišnje morao da izdvoji desetine miliona dinara.

- Imali smo na desetine sudskih sporova za nadoknadu štete, od kojih su neki svakako bili i "sumnjivi", a štetu je plaćalo naše komunalno preduzeće i gradski budžet - navodi Pejanovićeva. - Sada smo, zahvaljujući sistemu unutrašnjeg zaključavanja rešetaka, koji smo postavili na više od 5.000 otvora, i promenom materijala od kojeg se prave poklopci, troškove sveli na minimum.

Akciju "Vodovoda", dodaje Pejanovićeva, podržala je i policija koja je intenzivno proveravala otkupljivače sekundarnih sirovina, a podnete su i mnogobrojne krivične prijave zbog krađe.

Utvrđeno je da su otkupljivači slivničku rešetku plaćali od 2.000 do 3.000 dinara, ali je šteta za gradske komunalce bila znatno veća jer je cena nabavke gotovo dvostruka.


VELIKE ŠTETE

"VODOVOD i kanalizacija" i ovom prilikom, kako navodi Pejanovićeva, poziva građane da prijave svaki slučaj nestanka ili oštećenja poklopca šahta ili slivničke rešetke. Mogu da pozovu kol-centar na broj telefona 0800/333-021 i prijave slučaj.



Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (2)

Tokyo

13.12.2017. 17:15

Svaka cast za domacinsko upravljanje Novim Sadom.Kamo srece da se neko i u Beogradu toga seti.