Agroseme Panonija: Pet zarada - deo dugovanja

J. LEMAJIĆ

28. 11. 2017. u 15:43

Radnici subotičke firme "Agroseme Panonija" nisu u potpunosti zadovoljni. Rešenjem Fonda solidarnosti oštećeni nisu dobili sve što im pripada

Агросеме Панонија: Пет зарада - део дуговања

Radnici "Agrosemena" iz vremena kada su štrajkovali / Foto J. L.

POSLE više od godinu i po lavovske borbe, 46 bivših radnika subotičkog preduzeća "Agroseme Panonija" dobilo je rešenje Fonda solidarnosti da će im biti isplaćene nadoknade za poslednjih pet zaostalih plata iz 2015. i doprinosi za taj period. Tako će oštećeni radnici ponaosob dobiti od 100.000 do 120.000 dinara.

Međutim, radnici ne mogu da budu u potpunosti zadovoljni jer im se duguje mnogo više - još dve plate, doprinosi za 2011, 2012, 2014. i deo 2015. i otpremnine.

- Nema šta nismo probali i jedino je republički Fond solidarnosti reagovao, a to nije zasluga ni stečajnog upravnika, ni sudije, već isključivo radnika koji su se na svaki način borili da koliko-toliko ostvare ono što im pripada - kaže Katica Dulić, koja je u ovom preduzeću za proizvodnju semena vredno radila 33 godine. - Štaviše, "pričali su nam priče", pa umalo da zakasnimo da zahteve predamo na vreme. Dostavili smo ih Fondu solidarnosti tri dana pre isteka roka. Da bih otišla u penziju, morala sam da uplatim 270.000 dinara da bi mi se povezao staž, jer doprinosi nisu uplaćivani. Sada smo dobili rešenja za tih pet plata i nadam se da će nam one uskoro i biti isplaćene.

Sve je počelo početkom jula 2015. godine, kada su svi radnici poslati na godišnje odmore, ali tada nisu ni slutili da se nikada više neće vratiti u firmu.

BORBA ZA PRAVA, VALjA ISTRAJATI MEĐU malobrojnima koji su pritekli u pomoć radnicima preduzeća "Agroseme Panonija" i upoznali javnost sa njihovom mukom bilo je subotičko UG "Solidarnost". - Iako su zahtevi predati za sedam meseci neisplaćenih zarada, oni nisu prihvaćeni u celini zbog proceduralnih formalnosti - napominje Vanja Dragojlović, predsednik UG "Solidarnost". - Ovaj primer ukazuje na to da borba za radnička prava daje rezultate, i zato valja istrajati.

PROČITAJTE JOŠ - Gradonačelnik Novog Sada preti smenama

- Posle smo dobili rešenja za plaćeno odsustvo, počele su da izostaju zarade, sa predstavnicima sindikata pokušali smo da uđemo u firmu, ali nam to nije dozvolilo privatno obezbeđenje novog vlasnika, koji nije kupio firmu već samo objekte, a mašine i opremu koristi bez plaćanja zakupa - podseća Katica. - Obratili smo se na adrese 20 institucija i niko nam dosad nije pomogao.

Preduzeće, ali samo nepokretnu imovinu, objekte i silos, kupio je austrijski "Advans sid", koji je zaposlio 18 bivših radnika. U kupoprodajni ugovor nisu ušle mašine i oprema, od čije prodaje je trebalo da se namire potraživanja. Samo dug prema PIO fondu je 160 miliona dinara, dok se radnicima duguju otpremnine od 400.000 do 1,2 miliona dinara.


STEČAJNA MASA

IZ Republičkog Fonda solidarnosti isplađuju se potraživanja zaposlenih kod poslodavca u stečaju. Uslov je da je zaposleni bio u radnom odnosu na dan otvaranja stečajnog postupka, ili u periodu od poslednjih devet meseci pre otvaranja stečajnog postupka. Zato su pet zaostalih plata i doprinosi za taj period sve što radnici mogu da dobiju od Fonda solidarnosti. Preostale dve plate (zarađene za vreme stečaja) i ostali doprinosi trebalo bi da se naplate iz stečajne mase.



Pratite nas i putem iOS i android aplikacije