Gratis tezge u Zmajevu prave haos
28. 10. 2017. u 15:26
Registrovani prodavci traže da se pijačni prostor u Zmajevu naplaćuje. Bez organizacije i gazde, trgovci prodaju gde kome padne na pamet

Prazne tezge u natkrivenom delu pijace - Foto Laslo Kiš
PRODAVCI na pijaci u Zmajevu kod Vrbasa traže da plaćaju zakup tezgi i pijačarinu. Iza ovog naizgled neobičnog zahteva krije se želja trgovaca da zmajevačka pijaca, kako sami kažu, dobije gazdu i organizaciju. Pijaca, koja u ovom selu radi utorkom i subotom, ima prostrani natkriveni deo sa dovoljnim brojem tezgi, ali se prodaja, uprkos tome, obavlja napolju, na betonu ili na improvizovanim štandovima.
- Ove godine nije bilo zakupa tezgi, zbog čega na pijaci vlada haos. Ozbiljni trgovci izgubili su stalna pijačna mesta, a dobili su konkurenciju onih koji nemaju registrovana poljoprivredna gazdinstva niti bilo kakav papir o svojoj delatnosti, i čijih 10 kilograma nikad nije 10 kilograma - žali se proizvođač povrća, koji na pijacu u Zmajevu redovno dolazi već osam godina.
Pijačar iz obližnjeg Siriga ističe da na pijaci u Zmajevu red ne mogu da zavedu ni inspektori, zato što njome niko ne upravlja.
Pročitajte još: Najskuplja je tezga na Vidikovcu
- Kad bismo plaćali zakup i pijačarinu, mogli bismo da se obratimo inspekciji. Ovako naš glas ništa ne vredi. Ranije, dok je radnik MZ naplaćivao pijačarinu, nije moglo da se prodaje gde kome padne na pamet. On je zvao i policiju da natera prodavce da uđu unutra, plate tezgu i regularno trguju - navodi ovaj prodavac.
Trgovci uglas govore da je zmajevačka pijaca odlično posećena i ima dobar promet, ali da je utoliko žalosnije što na ovom prostoru nema ni tekuće vode ni toaleta.
- Javni toalet ne radi već dve godine, a nema ni česme na kojoj bismo mogli barem ruke oprati. U zatvorenom delu, gde su tezge, nema ni osvetljenja, jer su poskidani kablovi, sijalice, utikači... To je zato što pijacu niko ne čuva - negoduju dugogodišnji pijačari.
Predsednica Saveta MZ Zmajevo Branka Radoš napominje da je upravo nedostatak sanitarnog čvora razlog zbog čega se pijačne tezge ne izdaju u zakup.
Pročitajte još: Pijačne tezge samo za - gledanje
- Ne bi bilo u redu da od ljudi uzimamo novac za korišćenje pijace koja ne zadovoljava neophodne uslove. Sadašnje rukovodstvo sela zateklo je sanitarni čvor na pijaci u katastrofalnom stanju. Uz podršku lokalne samouprave u Vrbasu sa kojom imamo odličnu saradnju, odlučili smo da mokri čvor saniramo u dve faze. Pre pola godine zamenili smo pločice i ponovo uveli vodu, a za dva meseca postavićemo i sanitarije - predočila je Radoševa.
Preostalo je, kaže ona, i da se postavi ograda na još jednom manjem delu pijace, posle čega će tezge biti izdate u zakup, a pijačarinu će naplaćivati i red održavati komunalni redar MZ.
DNEVNA PIJAČARINA 150 DINARA
PREMA kalkulaciji prodavaca, MZ bi mogla svakog pijačnog dana da ubere 15.000 dinara pijačarinom od 300 dinara sa 50 tezgi, a mesečno da ostvari prihod od 120.000 dinara. Radoševa kaže da MZ ne želi da zarađuje na pijačarima, pa će stoga cene zakupa i dnevnih usluga korišćenja tezgi biti simbolične.
- Najviša cena godišnjeg zakupa biće 5.000 dinara, a dnevna pijačarina 150 dinara - rekla je predsednica Saveta MZ.