Broj gradilišta raste, ali nema ko da zida

S. Babović

19. 10. 2017. u 14:39

Deficitarna zanimanja srednje stručne spreme: građevinci, zanatlije, majstori. Desilo se i da kuvar bude alergičan na brašno

 Број градилишта расте, али нема ко да зида

foto:S. Babović

KRUŠEVAC - Oko 30 poslodavaca se na 26. Sajmu zapošljavanja u Kruševcu, koji je otvoren danas u hali Sportskog centra, bacilo u potragu za više od 200 radnika i ta brojka je bez nemačkog poslodavca iz automobilske industrije - “Kromberg i Šubert”, koji je takođe traži radnu snagu, budući da prema ranijim najavama do 2022. godine treba da uposli čak 2.500 ljudi.

U filijali Nacionalne službe za zapošljavanje, koji organizuje sajam, napominju da poslodavci u kruševačkom krjau imaju muku da pronađu radnike, te da nedostaju zidari, stolari, građevinci različitih profila. Podignuta je i starosna granica, jer je dobrih majstora sve manje. Poslodavcima je teško i da nađu zamenu za iskusne zanatlije koji odlaze u penziju.

-Najviše se traže zanatska zanimanja, srednje stručne škole (od vozača, preko metalostrugara, lica koja su iz oblasti prehrambene industrije-kuvari, konobari) – napominje Predrag Marković, direktor filijale NSZ. - Ako gledamo statistiku, nemamo mnogo deficitanrih zanimanja. Dešava se da imamo određen profil na evidenciji, ali da je pitanje koliko je spreman za rad. Imali smo i situaciju sa kuvarom na evidenciji NSZ, koji je bio alergičan na brašno.

SVI BI U KROMBERG I ŠUBERT NEMAČKI poslodavac “Kromberg i Šubert” nije, prema saznanjima NSZ postavio posebne kriterijume u vezi sa prijemom radnika, u smislu strčne spreme. U septembru je rađena prva selekcija, a čak 240 lica konkurisalo je za 90 ranih mesta u proizvodnji. Koliko je interesovanje za rad u automobilskoj inudstrji veliko pokazuje podatak i sa sajma: za 15 minuta primili su čak 100 prijava!

Posao u Rasinskom okrugu traži 24.300 lica, u Kruševcu nešto ispod 14.000. Svedočenja uspešnih građevinskih firmi je da dobre radnike traže tokom cele godine. Tako su iz “Tehnogradnje” na sajmu potražili rukovaoce građevinskih mašina, vozače teretnih vozila “E” i “C”, inžinjera geodezije.

-Sve su to deficitarna zanimanja, jer se dosta gradi u Srbiji – ocenjuje za “Novosti” Tatjana Marić, referent za radne odnose u “Tehnogradnji”.

- Mi smo firma koja prima sve vreme. Trenutno imamo 230 radnika, a svake godine sve je više zaposlenih. Teško je naći dobre tesare, armirače.

U “Kruševacputu” navode da su neretko prinuđeni da angažuju radnike i iz drugih mesta.


-Posla imamo stalno, 15. novembra krećemo i sa zimskim održavanjem puteva, a ako to vreme dozvoli, rade se i drugi poslovi i projekti – navodi za “Novosti” Dragan Simić, predstavnik “Kruševacputa” na 26. Sajmu zapošljavanja.

I “Novosti” nisu imale sreće da na sajmu pronađu majstora, ali je zato bilo vrlo kvalifikovanih radnika sa ozbiljnim šansama za zaposlenje. Kruševljanka Snežana Miljković(49)jedna je od njih.

-Radila sam šest fodina u firmi koja je odlazila u stečaj, u međuvremenu sam usavršavala jezike,engleski i nemački, kao i rad na računaru – kaže nam Snežana Smiljković, inžinjer hemijske tehnologije.

-Nije mi bilo lako da nađe, posao, već godinama ga tražim. Sada sam predala biografije u “Ribinu” i “Kuper tajersu”.


Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (3)

Goran

19.10.2017. 15:02

Ne može se naći dovoljan broj radnika,pogotovo zanatlija jer su to inače podcenjena zanimanja.Kada budu plaćali majstore 500,600 i više stotina evra onda će ih i biti.kukaju za kvalifikovanom radnom snagom ali ne žele da plate više od 300e.Uvode dualno obrazovanje ali će ti mladi ljudi kad postanu dobri majstori opet u inostranstvo jer sa ovom platom ovde ne može da se osamostali i da izdržava porodicu.Ima tu svega ali poslodavac je taj koji treba da pokaže da nije ovde samo zbog profita.

Milan

19.10.2017. 17:00

ima ko da zida ali za hiljadu i vise evra mesecno. to sto ste navikli da placate majstore dvesta evra mesecno i bogatite se preko njihovih ledja taj film vise necete gledati gospodo

Goran

20.10.2017. 04:24

Tek ce da nema, ko bre da vam radi godinu dana za 1 prosecnu EU platu a cene su nam malo skuplje nego li ko njih...