Selo preporodilo Dimiće

Zdravko GRUMIĆ

16. 10. 2017. u 06:13

"Novosti" u porodici koja je podstanarstvo u gradu "zamenila" za kuću u Bačkom Gradištu. U Vojvodini 115 mladih bračnih parova dobilo po milion dinara za kupovinu domaćinstva

Село препородило Димиће

Porodica Dimić na okupu ispred svoje kuće Foto Darko Dozet

PETOČLANA porodica Dimić, jedna od onih koje su dobile finansijsku podršku pokrajine u okviru programa za oživljavanje i podmlađivanje vojvođanskih sela, već gotovo dve godine ima u Bačkom Gradištu kuću koju s mnogo ljubavi, energije i vere u budućnost polako sređuje.

Tako su se, posle skoro deceniju i po muka kakve obično nosi podstanarstvo u gradu, bračni par Sanja i Nebojša sa sinovima Mladenom (15), Nikolom (14) i osmogodišnjim Jovanom, skrasili u kućici na ćošku širokog seoskog šora, kroz koji ide putni pravac Bečej - Novi Sad.

- Prezadovoljni smo i kućom i selom, komšilukom. Lepo su nas primili. I naši dečaci su se dobro snašli, kao da su ovde rođeni. Brzo su se uklopili, stekli nove drugare, prilično su omiljeni - kaže za "Novosti" Sanja, rođena Vranjanka, čijom je upornošću i uz podršku supruga Nebojše, radnika na železnici, uspešno ostvaren projekat Dimićevih "kuća na selu".

A, kako kažu, nije im bilo lako kada su pre dve godine, dok su sa decom stanovali u prostorijama stare železničke stanice u Beočinu, odlučili da se prijave na konkurs Zavoda za ravnopravnost polova, koji se sprovodi od 2014. uz podršku Pokrajinskog sekretarijata za socijalnu politiku, demografiju i ravnopravnost polova.

- Punih osam godina živeli smo u kancelariji stare stanice, a pre toga pet i po godina bili podstanari u Novom Sadu - priseća se Sanja trenutka kada je zatražila od muža da je podrži u nameri da konkuriše za kuću na selu.

Sanja je uspela da prikupi dokumentaciju i da se prijavi za drugi krug konkursa tog pokrajinskog programa, za koji je bio predviđen fond od 68 miliona dinara za 74 porodice.

- Bilo je najteže pronaći kuću. Da se "uklopimo" u iznos od milion dinara i ostala pravila konkursa, a da istovremeno ne bude i predaleko od grada, zbog Nebojšinog posla.

Uspeli su, posle duže potrage po Bačkoj, da u poslednjem trenutku nađu kuću u kojoj je živela jedna baka, da se sa njenim sinom dogovore o prodaji, čime im se san o sopstvenom domu konačno ostvario.

Čim su se uselili u tu staru kuću počeli su pomalo da renoviraju prostorije, ali ne ide lako jer od Nebojšine radničke plate i njegovih povremenih prihoda od građevinskog rada treba izdržavati tri đaka i podmiriti sve troškove.

- Najvažnije je da su nam deca dobra. Odlični su učenici. Mladen je sad krenuo u srednju medicinsku školu u Novom Sadu i stanuje u učeničkom domu, Nikola koji razmišlja o vojnoj školi ide u osmi razred, a Jovan u drugi - kaže ponosno Nebojša i dodaje da su dvojica starijih sinova uspešni i u fudbalu i šahu, pokazujući njihove diplome i medalje.

Dimići su neizmerno zahvalni i Goranu i Nataši Kudrić, prijateljima iz sela koji su im ustupili baštu u kojoj uzgajaju povrće, primenjujući znanje koje su oboje stekli na kursu za proizvodnju organske hrane. Ako bude sve dobro išlo, tom proizvodnjom nameravaju da se ozbiljnije bave.

A svoj "recept" za miran i srećan porodični život na selu Dimići rado preporučuju svima kojima je u gradu teško da žive sa niskim primanjima, u iznajmljenim stanovima.

TRI SRCA JUNAČKA

SUPRUŽNICI Dimić dobili su sina Mladena kad su živeli u Knićaninu, u Banatu, Nikola se rodio dok su bili podstanari u Novom Sadu (Bačka), a najmlađi Jovan rođen je kad su stanovali u Beočinu, u Sremu.

- Zato im često tepamo: Srem, Banat i Bačka, to su naša tri srca junačka - kaže mama Sanja.

PODRŠKA

NA prva dva konkursa dodeljeno je ukupno 108 miliona dinara za kupovinu 115 kuća mladim bračnim parovima, a u okviru trećeg, koji je zatvoren 30. septembra, obezbeđen je iznos od 43 miliona.

- Stigle su 282 prijave, najviše iz Bačke, a komisija će saopštiti rezultate u roku od dva meseca - kaže Katarina Krajnović iz Zavoda za ravnopravnost polova.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (1)