Da stranci kod nas šiju

Sl. PAŠIĆ

09. 09. 2017. u 16:29

Inicijativa iz Novog Bečeja za angažman naših tekstilnih kapaciteta. Uz subvenciju nova radna mesta i put ka svetskim modnim kućama

Да странци код нас шију

Iz pogona "Uniteksa" u Novom Bečeju, Foto Sl.P.

NOVI BEČEJ - Ukoliko inicijativa privrednika iz Novog Bečeja naiđe na razumevanje, već u narednih šest meseci u tekstilnoj industriji Srbije moglo bi da se zaposli 1.000-1.500 radnika koji bi proizvodili za najpoznatije evropske modne kuće.

Inicijativa tekstilaca adresovana na Vladu, Privrednu komoru, Ministarstvo privrede i Razvojnu agenciju Srbije podudarila se s najavom tekstilnog lanca "Inditeks" da želi da pronađe partnera u Srbiji koji bi proizvodio njegove čuvene brendove "Zaru", "Masimo Duti", "Stradivarijus" i druge. Za jesen je najavljen i dolazak turskih tekstilnih magnata i trgovaca iz Nemačke, koji takođe nameravaju da angažuju naše šivače.

- Stekli smo dobre poslovne odnose sa svetskim modnim kućama koje su velike količine odevnih predmeta proizvodile u našim fabrikama. Mnoge bi i dalje radile sa nama ukoliko bismo imali savremeno opremljene pogone sa obučenim radnicima. Svoje znanje i kontakte spremni smo da stavimo u funkciju povećanja domaćih kapaciteta. Obučavali bismo mlade radnike i inženjere za rukovođenje proizvodnjom - objašnjava inicijativu Bogomir Bojić, iz Klastera tekstila Vojvodine i direktor "Uniteksa" iz Novog Bečeja.

Uz podršku dugogodišnjih direktora uglednih tekstilnih kompanija, poput "Kluza" i "1. maja", Bojić iznosi da se suština inicijative ogleda u obezbeđenju subvencija za novo zapošljavanje, koje već dugo uživaju strani investitori, a koji su otvorili fabrike u Nišu, Leskovcu, Zrenjaninu.

- Predlažemo da se za nas domaće investitore obezbedi 50 odsto sredstava po radniku koja se obezbeđuju stranim kompanijama. I to ne više od 4.500 evra po radnom mestu, u zavisnosti od toga da li je to grinfild ili braunfild investicija - ističe Bojić.

Kako niko od zainteresovanih domaćih tekstilaca nema hipotekarni kapacitet za finansijsku garanciju za obezbeđenje subvencionisanih sredstava, predlaže se hipotekarna zaloga u korist Vlade Srbije. Za sredstva usmerena u fabrike država bi zadržala vlasništvo nad kupljenim građevinskim zemljištem, objektom, opremom i celom infrastrukturom za iznos ukupne vrednosti subvencije.

- Vlasništvo zajmodavca bi trajalo dok traje program obaveze zadržavanja broja radnika, za koje su dobijene subvencije, odnosno do isteka ugovora. Nakon toga, izgrađeni objekti sa opremom postali bi vlasništvo firme osnivača DOO - iznosi Bojić, uz napomenu da bi sve firme za ovaj program bile novoosnovane.


POŽELjNI KAO PARTNERI

NAMA su stranci mnogo više potrebni kao partneri nego kao investitori. Jer, ako država njima daje 6.000-10.000 evra po radniku, onda oni otvore dve-tri firme ovde, drže ih dok traje taj program, pa otpuste radnike. Zato je bolje da imamo domaće fabrike sa 150-200 radnika, sa dobrom opremom i visokom produktivnošću, pa će onda doći evropske firme da šiju kod nas - iznosi Bojić.



Pratite nas i putem iOS i android aplikacije