Sređuju stazu do Đavolje varoši
08. 09. 2017. u 15:30
Svi zaposleni u preduzeću "Planinka" uređuju prilaz čuvenom prirodnom fenomenu. Džakove nosili direktori, lekari, pravnici...

Rukave zasukali direktori i lekari "Planinke"
DIREKTORI, doktori, ekonomisti, pravnici, konobari, kuvari i ostali zaposleni u kuršumlijskom preduzeću "Planinka", poslednjih dana uređuju prilaze Đavoljoj varoši, jedinstvenom spomeniku prirode nedaleko od Kuršumlije.
Po rečima Zlatka Veljovića, direktora Prolom banje, radnici, bez obzira na zanimanje, grade stepenice koje vode do samih figura nalik ljudskim likovima, koje plene pažnju posetilaca iz celog sveta.
- Nastojimo da ovim radovima, na kojima su poslednjih dana angažovani svi naši radnici, počev od generalnog direktora, i doktora nauka, približimo naš fenomen prirode turistima. Jer prilazni put dugačak nekoliko stotina metara nije bio najpristupačniji - kaže direktor "Prolom banje" koja kao i "Đavolja varoš" posluje u okviru "Planinke".
PROČITAJTE JOŠ - Misterije u raju kraj Đavolje varoši
Veljović ističe da je u pitanju svojevrsna radna akcija, koja je u interesu svih žitelja kuršumlijske opštine.
- Izgradnjom stepenica koje privodimo kraju, gosti koji dolaze u posetu našim banjama, Prolom i Lukovskoj, ali i ovom spomeniku prirode, omogućićemo bolje osmatranje i lakši uspon do vrha brda sa kojeg se pruža pogled na zemljane, odnosno kamene figure - dodaje Marko Garić, doktor ekonomskih nauka, jedan od "udarnika". Konobar Dragoslav Marjanović kaže da zaposlenima radovi ne padaju teško.
PROČITAJTE JOŠ - Đavoli ostali u rezervi za čuda
- Pošto ovaj prirodni fenomen obilazi veliki broj turista, nama kao medicinskim randicima je veoma značajno da im boravak na ovom lokalitetu bude bezbedan - ističe Goran Đurić, medicinski tehničar, dok sa ostalim kolegama nosi džakove sa cementom od podnožja do vrha lokaliteta.
Radovi na stazi uz brdo sa kojeg puca pogled

Đavolja varoš jedinstveni spomenik prirode sa 202 figure visine i do dva metra, a širine oko pola metra, svojevremeno se našla u najužoj konkurenciji za sedma svetskih čuda prirode. O ovom fenomenu nadomak Kuršumlije kruže razne legende. Po jednoj, figure (koje su po naučnim tvrdnjama, nastale erozijom zemljišta) nalik ljudskim telima, predstavljaju skamenjene svatove, koji su po nalogu zle vile, želeli da venčaju brata i sestru, a po dugoj, svatove koji su krenuli po istu mladu, skamenila je dobra vila, da se ne bi sukobili. Postoji i priča da su u pitanju meštani varoši koje je skamenila dobra vila da bi ih spasla zle sudbine, odnosno zlovolje ljutog age... Ovaj fenomen prirode postao je poznat kada je pre desetak godina dat na upravljanje Turističkom preduzeću "Planinka".
PROČITAJTE JOŠ - Đavolja varoš: Mesto čudnog imena
TIRISTI IZ INOSTRANSTVA
- Osim što su Kuršumlija, ali i Toplički okrug postali u svetu poznati zahvaljujući Đavoljoj varoši, dodatna korist je što ovaj fenomen prirode obiđe oko 40.000 turista godišnje - objašnjava Radoljub Vidić, predsednik opštine, dok Zlatko Veljović direktor Prolom banje ističe da Đavolju varoš iz godine u godinu posećuje sve veći broj inostranih turista. Od oko 30.000 posetilaca koliko ih je od početka godine ovde boravilo, bilo je 5.000 turista iz inostranstva.
ненад
08.09.2017. 16:20
када сам био у вароши све је сјајно али безбедност,рукохвати,јао мајко!!!
A koliko je ulaz u Djavolju varoš i ulaz za gradjenje za bazen u Prolom banju.A dok dodješ do Djavolje varoši ostao si bez amortizera.
Jedinstveno,prelepo a naše! Ne kukajte nego podržite nešto što se radi.
Komentari (3)