Kecelje podelile školarce u Novom Sadu

Lj. PRERADOVIĆ

22. 08. 2017. u 10:45

Među stotinak škola u Srbiji, od 1. septembra jedino novosadski đaci neće nositi uniforme. od 50 škola, većina je za uniforme, ali nijedna nije krenula u proceduru nabavke

Кецеље поделиле школарце у Новом Саду

IMIDž Sa đačkim uniformama škola će biti prepoznatljivija Foto: A.Stanković

ĐACI osnovnih i srednjih škola u Novom Sadu na početku nove školske godine, 1. septembra, neće nositi obavezne uniforme. Mada je za većinu njih prihvatljivo da na nastavu dolaze jednoobrazno obučeni, ta praksa će, kako sada stvari stoje, morati da sačeka još neko vreme. Poštujući kodeks oblačenja, koji postoji u svim vaspitno-obrazovnim ustanovama, na časove će dolaziti obučeni po svojoj želji, ali pristojno.

Među stotinak škola u Srbiji, u kojima će od 1. septembra učenici nositi školske uniforme, nema nijedne iz Novog Sada. Svih 14 srednjih škola i 36 osmoletki popunilo je anketu, po kojoj se većina izjasnila za školske uniforme, ali još nijedna nije krenula u proceduru izrade i odabira modela.

- Mišljenja među srednjim školama su podeljena, ima ih i "za" i "protiv", ali, u principu, sve su zainteresovane za uvođenje uniformi - objašnjava Stanko Matić, predsednik Aktiva direktora srednjih škola u Novom Sadu. - Najpre, mora se napraviti plan, a ideja je da učenicima damo mogućnost da predlože kakvu bi uniformu želeli da redovno nose. Naravno, mora se uvažavati i ekonomska situacija.

Osim modela, po Matićevim rečima, bitan je i kvalitet budućih uniformi za koje se đaci odluče, jer bi trebalo da izgledaju prikladno, ali i udobno.

- Nošenje uniformi bi doprinelo tome da svaka škola bude prepoznatljiva i to bi trebalo sve da imaju na umu, a ideja je da sami učenici osmisle kako bi uniforme izgledale - ističe Matić.

Bez školskih uniformi do daljeg će biti i učenici novosadskih osnovnih škola. Kako predočava Jasmina Pastonjacki, direktor Aktiva osnovnih škola, još nijedna škola nije ušla u proceduru, mada su već sprovele anketu među đacima.

- Interesantno je da đaci od prvog do četvrtog razreda žele da nose uniforme, dok u višim razredima preovladavaju oni koji se tome protive. Predložili smo da se uvede pilot-projekat, odnosno da đaci prvog i drugog razreda nose školske uniforme, kako bi se navikli da razvijaju osećaj pripadnosti. U odabir amblema bio bi uključen i Đački parlament - poručuje Pastonjacki.

U Gimnaziji "Isidora Sekulić", u kojoj se kodeks oblačenja i ponašanja primenjuje već dve godine, i pored toga ne odustaju od ideje o jednoobraznom oblačenju učenika i profesora.

- Smatram da uniforme treba vratiti u škole, kako za đake, tako i profesore - ističe direktorka Ružica Vukobratović. - U saglasnosti sa učenicima, odlučilo bismo kako bi izgledale i sa kakvim obeležjima. Našim đacima, prilikom posete vršnjacima u gimnaziji u Nižnjem Novgorodu, gde inače nose uniforme, to se veoma dopalo i rado bi ih prihvatili u svojoj školi.



ŠIJU I ZA DRUGE

U TEHNIČKOJ školi "Mileva Marić Ajnštajn", po rečima direktora Stanka Matića, postoji radionica, a đaci ove srednje škole, koji uče za krojače, mogli bi i sami da izrade uniforme.

- Imamo kapacitete i mogli bismo da šijemo i za druge škole, a sa cenama bismo sigurno bili konkurentni - napominje Matić.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (4)

Milos

22.08.2017. 11:44

Za pocetak bih zabranio nosenje markirane garderobe, tj svih stvari na kojima je jasno ispisan znak, tj logo, kompanije/proizvodjaca.

Alexis

23.08.2017. 01:39

A da uz kecelje vratimo i šibu i klečanje na kukuruzu. Zašto da idemo napred kad je lakše u nazad.