MEĐUNARODNI PEHAR: Osnovci iz Futoga prvi među 800 škola
16. 08. 2017. u 08:15
Đaci škole "Miroslav Antić" pobednici međunarodnog takmičenja u Finskoj. Najbolji među 800 škola iz celog sveta na temu obnovljivih izvora energije
.jpg)
šampionski Sedmočlana ekipa Futožana; tim Nađa Gluvajić i Aleksa Ajduković / Foto D. Dozet
KADA grupa đaka osvoji prvo mesto u svojoj školi, to je već zapažen uspeh, a kada svojim projektom nadmaši vršnjake iz 36 zemalja, onda je to vanserijski rezultat.
Upravo to se dogodilo učenicima Osnovne škole "Miroslav Antić" iz Futoga, čiji je projekat "Energija - izvor života" dobio prvu nagradu u Finskoj na međunarodnom takmičenju Star Luma Centre Finland i izabran je za najbolju nastavnu praksu u konkurenciji 800 škola iz celog sveta. Rad malih Futožana je bio jedini iz Srbije.
Sada već bivši osnovci futoške škole: Tijana Jovanović, Tijana Blešić, Nađa Gluvajić, Aleksa Ajduković, Stefan Trkulja, Dušan Popov i Željana Balać, vredno su mesecima eksperimentisali sa obnovljivim izvorima energije. Na zadatu temu, koju su osmislile nastavnice fizike i hemije dr Gordana Hajduković Jandrić, sadašnji direktor škole, i Adrijana Sarić, samostalno su radili oglede i stvarali biogorivo, funkcionalne vodenice, solarne panele...
Što je još zanimljivije, sedmočlana ekipa sastavljena od đaka osmog razreda, zaljubljenika u nauku, raspolagala je jednostavnim materijalima - kašičicama, flašama, limenkama, ali je sa skromnom opremom uspela da postigne izuzetan rezultat.
- Sve oglede koje smo radili od petog razreda sakupili smo u jedan - objašnjava Nađa Gluvajić, član pobedničkog tima, koja će od septembra, kao i ostalih šestoro njenih vršnjaka, krenuti u gimnaziju. - Radili smo efekat staklene bašte, pratili kako se povećava temperatura, proučavali na koji način možemo na to da utičemo i uz pomoć mentora sami dolazili do rešenja. Obrađivali smo zagađenje životne sredine bukom i štednjom energije i obnovljivim izvorima.
Njen vršanjak Aleksa Ajduković, nadovezujući se na priču, veli da je nastavnica odabrala njihov rad i poslala na LUMA konkurs u Finskoj.
- Nismo ni pomišljali da će žiri naš projekat izabrati među prvih deset - skromno kaže Andrej. - A kada je počelo glasanje, koje je trajalo sedam dana, neizvesnost i napetost su bivale sve veće. Španci su nam po broju glasova bili najveća konkurencija, ali naš tim je pobedio i bio proglašen za najbolji.
Ponosna na ogroman uspeh svojih dojučerašnjih đaka, dr Gordana Hajduković Jandrić, direktorka osmoletke i nastavnica fizike, ističe da je tema iz održivog razvoja proistekla iz opredeljenja da promenom ponašanja i menjanjem loših navika svako može doprineti zaštiti i očuvanju životne sredine.
Darko%20Dozet%20.jpg)
- Ovaj projekat, koji se u našoj školi primenjuje od 2013, đacima pruža više, a učenje prirodnih nauka na ovakav način povećava naučnu pismenost - ističe naša sagovornica.
ZAPAŽENI I U BERLINU
UČENICIMA OŠ "Miroslav Antić" nije prvi put da osvajaju vrednu nagradu. Na takmičenju u Makedoniji isti tim je prošle godine osvojio drugo mesto, dok je 2014. škola dobila nagradu LAMAP 2014. Francuskog instituta u Srbiji, a projekat je dve godine kasnije predstavljen u Srpskoj akademiji nauka i na završnoj konferenciji SUSTAIN projekta u Berlinu iste godine. Na listi vrednih priznanja futoških genijalaca je i Vidovdanska nagrada.
POČELI ZBOG OCENA
U NAUČNA istraživanja đaci su u početku krenuli zbog ocene, kako bi ostvarili što bolji uspeh. Kako je vreme odmicalo, a ogledi se ređali, nisu mogli da odole izazovu.
- Naročito nam se dopalo što sami dolazimo do zaključaka, a ovakav rad nam je omogućio i da lakše pratimo novo gradivo. Svi želimo da se i u budućnosti bavimo naučnim radom - ističe Nađa u ime pobedničkog tima.