Zakup otkazali, dozvole zadržali
12. 08. 2017. u 19:46
Poverioci "Jugoremedije" uporni da povrate licencu za proizvodnju lekova. Parnica protiv "Union medika", zbog prodaje već zaštićenih lekova
.jpg)
Poverioci "Jugoremedije" istrajni da vrate licence Foto Sl.Pašić
POVERIOCI "Jugoremedije" odlučni su da se obnovi proizvodnja lekova, ali i da budu namireni prodajom imovine farmaceutske kompanije, koja je posle stečaja 2012. bankrotirala i treba da ide "na doboš". A, kako saznaju "Novosti", da bi se to postiglo, odbor poverilaca je stečajnom upravniku dao saglasnost za pokretanje parnice protiv bivšeg zakupca proizvodnih pogona u gradu na Begeju, "Union medika". Posle jednostranog raskida ugovora o zakupu, početkom godine, ova novosadska firma, i sama poverilac, naime, ne želi da vrati "Jugoremediji" dozvole za proizvodnju lekova, do kojih je došla pomenutim ugovorom.
- "Jugoremedija" ne sme da uđe u prodaju bez licenci, jer bi to nanelo veliku štetu i poveriocima. Cena bi bila drastično umanjena, jer su licence njen najvredniji deo - pojašnjava, za "Novosti", Vladimir Pecikoza, predsednik Odbora poverilaca.
Dok je koristio zakup, od 2013. do 2016, "Union medik" je najavljivao da će doneti plan reorganizacije posrnule zrenjaninske fabrike. Odugovlačio je, međutim, s tom namerom dok god je mogao, a sve vreme koristio hale i opremu, kao i dozvole za proizvodnju lekova, koje glase na zrenjaninsku firmu. Onda je ovdašnji Privredni sud presekao i proglasio bankrot "Jugoremedije", a veštaci utvrdili da njena imovina vredi 32,5 miliona evra, ili gotovo 4 milijarde dinara. Najavljena je prodaja iz stečaja, što stvara mogućnost da se poverioci namire u potpunosti, a brojni mali akcionari delimično obeštete.
Stečajni upravnik Radovan Savić zaposlio je u martu tri iskusna farmaceuta i obezbedio uslove da se izvrši prenos, odnosno vraćanje licenci. U pitanju su dozvole za proizvodnju 13 veoma traženih lekova, među kojima su: aminofilin, lopion, viziren, aciklovir, sinkum. Ali i 9 preparata, koje je zbog isteka registracije, "Union medik" preneo na sebe, s pravom da ih proizvodi, dok traje ugovor o zakupu pogona u Zrenjaninu.
Savić je Agenciju za lekove i medicinska sredstva (ALIMS) upozorio na mogućnost zloupotrebe "Union medika", koja je varijacijama počelo da menja nazive lekova. Zatim je novosadska firma registrovala preparate (sa dokumentacijom "Jugoremedije") kao nove lekove pod generičkim imenom na sebe, a kao mesto proizvodnje navela adresu "Jugoremedije". Stečajni upravnik je o svemu obavestio ministarsva privrede i zdravlja, pisao i predsedniku Vučiću, ali ništa nije pomoglo. Ni ALIMS nije odgovorio na zahtev da se naloži vraćanje dozvola ili sprovede poništenje.
"Union medik" ne želi da vrati licence i insistira da joj se prethodno plate troškovi održavanja i preregistracije, čega, inače, nema u ugovoru o zakupu. Ni ALIMS ne želi da se odlučnije umeša u nastali spor, niti izjasni o zahtevu stečajnog upravnika da se licence bezuslovno vrate, a "Union medik" uputi na parnicu radi ostvarenja svojih potraživanja.
- Stečajni sudija Aleksandar Stoiljkovski tvrdi da nema mogućnosti dogovora. Ne daje saglasnost na parnicu, već insistira da se krene u prodaju "Jugoremedije" bez licenci. Postupiću po nalogu odbora poverilaca, koji je za pokretanje parnice - poručuje Radovan Savić.
Sad ostaje da se vidi kako će se ovo novo zamešateljstvo odraziti na sudbinu zrenjaninske kompanije, čiji stečaj uskoro navršava pet godina.
IMA KUPACA
U OBRAĆANjU nadležnim institucijama, stečajni upravnik navodi da postoji interesovanje za kupovinu "Jugoremedije" od nekoliko inostranih kompanija, koje bi odmah mogle da zaposle do 200 radnika. Ali, fabrika bez licenci nije interesantna, jer se dozvole za lekove teško i sporo dobijaju.