Nešto smrdi pokraj Save

A. DELIĆ

05. 08. 2017. u 09:33

U šabačkom naselju Dumača žale se na rad postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda. EU finansirala izgradnju, ali se sumnja da su posao nije odrađan u potpunosti

Нешто смрди покрај Саве

Postrojenje u sastavu JKP "Vodovod", Foto A. Delić

ZBOG nepodnošljivog smrada iz Postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda koje se nalaze u gradskoj kanalizaciji, žitelji Dumače kod Šapca su se najpre obratili lokalnoj samoupravi i ekološkom pokretu, a kada su odgovori izostali, u pomoć su pozvali i - medije.

Gusto naseljeni deo Šapca pripada najvećoj mesnoj zajednici Donji šor - sa oko 9.000 birača - ali stanovnici kažu da se smrad oseća čak na mišarskom brdu u obližnjoj Jelenči, te u naselju Letnjikovac i centralnim gradskim ulicama...

- Kada smo pre dva meseca prvi put osetili neprijatan miris, posumnjali smo da potiče iz proizvodnog ciklusa u nekoj od fabrika u krugu "Zorke" - kaže Anđelka Marković. - Ali kada smo shvatili odakle dolaze, obratili smo se JKP "Vodovod", koje gazduje postrojenjem. Nažalost, jedan od šefova, koji nije želeo da se predstavi, samo je poručio da je to zbog vrućine, a na pitanje zašto smrdi i tokom atmosferskih padavina, odgovorio je da je to zbog kiše!

Šabac je, pritom - uz Sombor i Suboticu - treći u Srbiji po regulisanju kanalizacionih voda. Postrojenje za prečišćavanje je finansirano sredstvima Evropske unije, a važna funkcija mu je upravo očuvanje životne sredine. Jer, u reku Savu, iz koje se vodom snabdeva čak i Beograd, donedavno se ulivala čitava šabačka kanalizacija, a evropski uslov za finansiranje gradnje je bilo i to da se postrojenje ne nalazi u naseljenom mestu. Meštani sda tvrde da to nije ispoštovano...

- Porodica Žakić, u kojoj ima i dece, nedavno je zvala komunalnu inspekciju, ali su oni izašli na teren i konstatovali da je sve po propisu, pa su mi se meštani obratili kao svom predstavniku u Skupštini grada - kaže odbornik Svetlana Stanković, koja je takođe bila u Dumači. - Postoje saznanja da postrojenje nije kompletirano, odnosno da druga, završna faza nije urađena jer grad nema novac. Ukoliko se u međuvremenu ništa ne reši, ovo pitanje ću izneti pred Skupštinu, već tokom prve naredne sednice.

Deo nezadovoljnih žitelja Dumače

Milena Adamović kaže da se u večernjim satima, iako žega malo umine, niko od 150 meštana u neposrednoj blizini ne usuđuje da otvori prozor. Osim smrada, međutim, u blizini njihovih kuća je i depresija tla u kojoj se zadržava voda, pa se stvara bara.

U objektu kod fabrike belih limova, zatekli smo radnike i rukovodioca Jovicu Damnjanovića, koji je od direktora "Vodovoda" dobio zaduženje da se stara o dokumentaciji i radu prečistača. Kaže, postrojenje ima sve neophodne dozvole, a probni rad od godinu dana je uspešno završen još 1. aprila. Pokazao nam je i izveštaje o ispitivanju otpada u kojima se navodi da se ne radi o opasnim materijama, te kratko prokomentarisao da su ovde dolazile i republičke inspekcije.

"TALASANjE"

- REČENO nam je i da ne talasamo mnogo, kako se rad postrojenja ne bi zloupotrebio u političke svrhe, odnosno da grad ne bi snosio posledice od EU - kaže Anđelka Marković, inače veoma aktivna u mesnoj zajednici. - Niko od nas, međutim, nije pomenuo nijednu stranku i ovde ne žive stranački pripadnici, već ljudi različitog mišljenja i svima jednako smrdi!



Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (3)