Kazna za prodaju vetruške preko interneta - 50.000 dinara
22. 07. 2017. u 13:41
Slučaj zaštićene ptice ponuđene na prodaju preko oglasa dobio sudski epilog nakon odluke Prekršajnog suda u Novom Sadu, kojom je određena kazna Novosađaninu G. Ž.

Zavod za zaštitu prirode Vojvodine, Spor zbog grabljivice trajao godinu dana
POKUŠAJ prodaje strogo zaštićene vrste ptice grabljivice, sokola vetruške, dobio je epilog posle spora dugog godinu dana. Prekršajni sud u Novom Sadu osudio je, kako je saopšteno iz Zavoda za zaštitu prirode Vojvodine, G. Ž. iz Novog Sada sa 50.000 dinara kazne zbog prekršaja Zakona o zaštiti prirode.
U presudi, kako kažu u Zavodu, stoji da je G. Ž. četiri dana, u julu 2016. godine, putem poznatog internet-oglasnika nudio na prodaju jednu vetrušku. Posle prijave inspekciji, pokrenut je zahtev za pokretanje prekršajnog postupka.
- G. Ž. se branio neznanjem da je vetruška strogo zaštićna divlja ptica, što postupajućem sudiji nije bio dovoljan oslobađajući element - jasni su u Zavodu. - U presudi se, naime, navodi da je osuđeni pre nuđenja na prodaju ove ptice imao mogućnosti da se obrati nadležnim državnim organima i informiše se o ptici koju je, kako je naveo, baš iz razloga prodaje, dobio od druge osobe, protiv koje postupak kod istog suda još traje.
Sudija je, zadovoljni su u ovoj instituciji koja se bavi očuvanjem prirode, apostrofirao i značaj civilnog sektora u edukaciji o zaštićenim vrstama, ističući pozitivan primer Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije.
- Podsetiću da je Zakonom o zaštiti prirode zabranjeno držati, trgovati, pribavljati i javno izlagati jedinke divljih vrsta vrsta koje su strogo zaštićene - ističe Marko Tucakov, ornitolog u Zavodu. - Ukoliko se u prirode pronađe živa, povređena, ili uginula jedinka divlje životinje, potrebno je da se nalazač informiše o tome o kojoj vrsti pripada, a u tome ćemo mu rado pomoći i to svakodnevno i činimo, zbrinjavajući one životinje kojima je pomoć potrebna. U ovom slučaju, kazna jeste jedna od većih, ali, nije najviša predviđena zakonom, jer je sud uzeo u obzir i to da je ptica preživela i da je vraćena u priridu.
Ova presuda je, kako kaže Tucakov, i pored toga značajna opomena, kako onima koji trgovinom divljim vrstama životinja pokušavaju ilegalno da zarade, tako i onima koji su vlasnici, izdavači, ili administratori oglasnika.
- Oblast internet prodaje je očigledno veoma slabo kontrolisana - ukazuje Tucakv. - To dokazuje činjenica da se iznova i bez ikakvog ustručavanja onih koji ih postavljaju, na ovakvim stranicama pojavljuju oglasi u kojima se prodaju divlje životinje.
STROGA KONTROLA
TUCAKOV, takođe, ističe kako je Zakonom o zaštiti prirode regulisano pod kojim uslovima se strogo zaštićene životinje mogu držati i uzgajati.
- Ljudi, koji legalno rade, strogo i redovno kontrolišu inspekcijski organi - jasan je Tucakov. - Kontrolišu ih, takođe, i stručne organizacija zaštite prirode.