MUKE SA VODOM: Arsena nema, a nije za piće
22. 07. 2017. u 14:49
Građani Zrenjanina i dalje čekaju da fabrika vode konačno startuje. Neizvesno dokad će trajati probni rad postrojenja
.jpg)
Stalno novi rokovi za završetak postrojenja, Foto: Sl. P.
IZ gradskog JKP “Vodovod i kanalizacija” stižu dobra i loša vest za Zrenjanince! Dobra je da je rešen problem zbog kog je 2004. voda iz gradskog vodovoda zabranjena za piće - arsen u prečišćenoj vodi u dozvoljenim je granicama. A loša vest je da voda iz gradskog vodovoda, uprkos tome, nije za piće.
Ko zna koje po redu obećanje gradskih funkcionera da će Zrenjanin ovog proleća dobiti čistu i zdravu česmovaču - prenelo se na leto. Međutim, i dalje nema naznaka kada bi to zaista moglo da se desi. Iz beogradskog “Sinerteka”, investitora i izvođača radova na postrojenju, takozvanoj fabrici vode, poslovično se ne oglašavaju. Ova firma probila je sve rokove za realizaciju projekta, a ostaje da se vidi da li će zbog toga snositi posledice.
Start fabrike vode, koja za grad treba da pruža uslugu prečišćavanja, ugovoren je i najavljen za jesen 2015. Pomeran je tokom cele 2016. godine, a sa početkom probnog rada postrojenja ovog proleća neprestano su stizale najave da zdrava česmovača “tek što nije potekla”... Sada se saznalo da su testirane samo dve faze u procesu prečišćavanja - predtretman i ultrafiltracija - ali da su dale dobar rezultat i arsena više nema u vodi!
- To je potvrdila i analiza naše laboratorije. Prisustvo arsena iznosi pet mikgrograma po litri, što je dva puta manje od dozvoljene granice. I gvožđe je svedeno u dozvoljen okvir, dok je prisustvo mangana i amonijom jona i dalje povećano. Prema najavi investitora, krenulo se u testiranje ostalih faza prečišćavanja, reverzne osmoze i jonoizmenjivača, u kojima će se obaviti podešavanje ovih i preostalih parametara - kaže Siniša Gajin, rukovodilac komunikacija u JKP “Vodovod i kanalizacija”.
Naglašava da će JKP posle svake faze nastaviti s redovnim kontrolama kvaliteta. Nakon puštanja u rad kompletnog postrojenja, uslediće i analiza ovlašćene laboratorije Zavoda za javno zdravlje u Zrenjaninu.
Voda pre i posle tretmana
.jpg)
- Puštanje vode sa prečišćivača u gradsku mrežu uslediće pošto Zavod potvrdi da ispunjava sve parametre koje propisuje pravilnik o kvalitetu. A za piće biće dozvoljena kada zabranu ukloni ovlašćena inspekcija - ističe Gajin, iznoseći da će do tada deo prečišćene vode kružiti unutar postrojenja za prečišćavanje, a deo biti ispuštan u gradsku kanalizaciju.
Ekologe to već zabrinjava i upozoravaju da se u procesu tretmana sirove vode proizvode različita zagađenja. Ističu da otpad iz fabrike vode iz više razloga ne sme da se ispušta u vodotoke, o čemu bi nadležne inspekcije trebalo da povedu računa... Dr Mileta Perišć, naučni savetnik iz Beograda, od starta je skeptičan prema projektu u Zrenjaninu.
- Neizvodljivo je uklanjanje arsena i drugih štetnih materija na način kako najavljuju iz zrenjaninskog JKP. Ljudi zaduženi za kontrolu kvaliteta vode ne bi smeli da se s tim igraju - poručuje Perišić i podseća da skoro pola veka niko nije uspeo da dokaže mogućnost prečišćavanja vode u Zrenjaninu, a ugledni institut iz nemačkog grada Karlsruea utvrdio je da to ne može da se postigne na ekonomsko-tehnički isplativ način.
VODOVODNE CEVI OD AZBESTA
VODOVODNA mreža u najvećem banatskom gradu izgrađena je 1965. godine, uglavnom od azbestnih cevi, pa stručnjaci upozoravju da i to može da bude otežavajuća okolnost za dobijanje ispravne česmovače. Direktor JKP Ivan Dević, međutim, odlučno odbacuje ovu mogućnost i ističe da je mreža u dobrom stanju i da će kroz nju uskoro poteći zdrava voda.