Zrenjaninski radio još emituje gubitke

Sl. PAŠIĆ

13. 07. 2017. u 17:00

Regionalni medij u Zrenjaninu ugašen, ali afera sa likvidacionim upravnikom traje. Šta će biti sa digitalnom opremom, dobijenom kroz IPA projekat

Зрењанински радио још емитује губитке

Iz studija Radio Zrenjanina pred gašenje, krajem 2016., Foto: Sl. P.

REGIONALNI Radio Zrenjanin ugašen je pre godinu i po dana, ali još "emituje" gubitke!

Likvidacija ove radio-stanice protiče u znaku afere sa likvidacionim upravnikom mr Goranom Rakićem. On se nalazi na funkciji gradskog pravobranioca, a lokalna vlast novembra 2016. stavila mu je u zadatak da sprovede likvidaciju radija i još dva javna preduzeća u Zrenjaninu.

Ispostavilo se da je Rakić u sukobu interesa, a posle odluke o tome, koju je donela Agencija za borbu protiv korupcije, podneo je ostavku. Dok još traju polemike o honoraru od po 45.000 dinara mesečno, koliko je Rakić (uz redovnu platu) primao za posao likvidacionog upravnika u tri JP, njegov naslednik u Radio Zrenjaninu Željko Babić izneo je podatak o gubicima ovog preduzeća u likvidaciji u 2016.

Naime, i pored toga što je radio izgubio dozvolu za emitovanje, odnosno, ostao bez frekvencije i decembra 2015. utihnuo, a nije dobio vlasnika u potonjem postupku privatizacije, nastavio je da postoji na papiru. Funkcionisao je sa 15 zaposlenih (i nadzornim odborom) koji ništa nisu radili, ali su primali platu. Za nepunih 11 meseci 2016. koštali su grad više od 12 miliona dinara. Posle pokretanja likvidacije, skoro svi radnici, među kojima je bilo najmanje novinara, zaposleni su u drugim javnim preduzećima...

Sada Babić iznosi da su iza ugašenog radija ostali dugovi od skoro pet miliona dinara. Najviše se duguje SOKOJ za autorska aprava, ali na spisku poverilaca su i Poreska uprava, nekadašnji radnici, članovi nadzornog odbora... Od imovine radio nema ništa, jer su predajnik i oprema preneti u vlasništvo grada, koji će očigledno preko leđa svojih poreskih obveznika namiriti dugove Radio Zrenjanina.

Problem je i što grad mora da sprovede jednu obavezu iz međunarodnog ugovora. Reč je, naime, o 2014. kada se našao u IPA projektu prekogranične saradnje Rumunija - Srbija. Kroz program "Medijski most", vredan 125.000 evra, dobijena je najmodernija digitalna oprema za emitovanje programa. Obaveza je da se do 2018. sa rumunskim kolegama iz Temišvara sarađuje na emitovanju zajedničkog dvojezičkog programa. Ali, njega nema, pošto nema radija, pa skupocena oprema čami u Kulturnom centru, gde se nekada nalazilo sedište Radio Zrenjanina.

- Grad je zadužio jednu bivšu koleginicu da svakodnevno obilazi i čuva opremu, dok se ne nađe rešenje, ili rumunska strana ne zatraži povraćaj - kaže za "Novosti" bivši novinar Radio Zrenjanina, upozoravajući da je neobezbeđen i predajnik sa antenskim stubom u prigradskom naselju Mužlja, o čemu bi nadležni trebalo da povedu računa.


SVI SE DOBRO UHLEBILI

RADIO je od osnivnja 1979. bio javno preduzeće i služio za udomljenje podobnih političkih kadrova. Zanimljivo je da su se uoči gašenja direktori menjali kao na pokretnoj traci, ali i svi se zatim dobro uhlebili. Goran Starčević je izvršni direktor u "Čistoći", Ivan Francuski našao se na čelu Narodnog pozorišta, a Ljubica Travica dobila posao u Gradskoj toplani.


Pratite nas i putem iOS i android aplikacije