Glina u Pirotu othranila unuke
30. 06. 2017. u 08:49
U selu Ržana vekovima se na originalan način izrađuje najbolja grnčarija kod nas. Vremešni majstori iskoristili priliku da mlade poduče drevnom zanatu

Velimir Kostić jedan od najstarijih grnčara, Foto V. Ćirić
PIROT - Selo Poljska Ržana, prigradsko mesto Pirota, u kome se broj žitelja povećava, poznato po vrednim ratarima, stočarima, ciglarima, baštovandžijama, ali i vrsnim grnčarima, prvi put je organizovalo radionicu grnčarije, koja je bila i svojevrsna izložba. Nasred uređenog sela okupili su se vremešni grnčari iz Ržane i okoline, ali i deca vična kompjuterima i internetu, koje ova drevna majstorija, nastala kad i čovečanstvo, ipak, privlači.
Ržanci kažu da su im zemlja i glina u genima, da su "grncima" othranili porodice i školovali studente i da će uprkos savremenim trendovima i eri informatičkih tehnologija očuvati poprilično težak i prljav, ali častan zanat.
- Moji preci su se vekovima bavili izradom grnčarije, pa sam jednostavno i ja mnogo toga naučio. Bavim se drugim poslom, ali povremeno i izradom grnčarije kako bih ostao u kondiciji. Posao traži da mu se stalno vraćate jer u suprotnom, gubite osećaj za oblikovanje. Među decom ima puno interesenata za grnčariju, pa ću im pokazati najosnovnije stvari - priča Marjan Minčić iz čuvene grnčarske porodice u Ržani, koji je zanat naučio od dede po majci još sredinom devedesetih prošlog veka.
Za početak se uči pravljenje jednostavnijih predmeta, kao što su piksle i tacne, dok je izrada ibrika, vaza, kandila, saksija, ćupova, testija komplikovanija i zahteva vreme za učenje, ali i snagu i veštinu u rukama.
- Jednom grnčar, uvek grnčar. Ovde ima nekih predmeta koje potomci starih majstora čuvaju i po 70 pa i 100 godina. Cilj nam je da ovu decu naučimo osnovama grnčarstva, da vide na čemu su stasali njihovi preci i od čega su hleba jeli - naglašava Saša Ćirić, organizator manifestacije, za koju želi da postane stalna.
Pirotsko grnčarstvo se od drugih u Srbiji razlikuje po tome što se posude rade iz jednog komada gline, a ne dodavanjem i kalemljenjem delova posude.
- Za dobro grnčarstvo treba znati kako se priprema glina, koliko treba da odstoji, da se melje, peče, suši - podučava decu majstor Velimir Kostić, koji kaže da nema ukusnijeg jela od onog koje se spremi u zemljanoj posudi na slabom bukovom žaru.
SAVET
ZA pripremu hrane u grnčariji veoma je važno da vatra ne bude jaka i da se posuda postepeno zagreva, kako ne bi pukla.
RIVALSTVO
UZ Ržance, slavu pirotske grnčarije proneli su i meštani Velikog i Malog Suvodola, kojih je najviše bilo po Vojvodini, ali i na primorju. Ovde se kaže da se ne zna koje je od ta tri sela grnčarski centar.