Čuvari viteške hrabrosti

Z. GLIGORIJEVIĆ

29. 06. 2017. u 06:25

U porti Ravanice članovi "Svibora" demonstrirali srednjovekovne veštine. Bile izložene replike oružja, a posetioci uživali u borbama iz tog doba

Чувари витешке храбрости

Posetioci su pomno pratili viteško nadmetanje Foto Z. Gligorijević

VERIŽNjAČE, štitnjače, oklopi od kože, metala, kožuha, pa buzdovani, štitovi, kamdžije, mlatovi, mačevi, koplja, sekire, bodeži, lukovi i strele, helebarda ili mač za dve ruke, samo su neke od replika srednjovekovnog oružja, koje su povodom vidovdanskih svečanosti bili izloženi u porti manastira Ravanica, kraj Ćuprije.

Nije bilo posetioca a da nije dotakao neki od ubojitih predmeta, a oni najsmeliji i na više od 30 stepeni Celzijusa oblačili su kompletnu vitešku opremu, koja može da teži i do 80 kilograma. Svi su uživali u borbama i igrama, koje su priredili članovi srpskog viteškog reda "Svibor".

- Kao i ranijih godina, opet smo ovde gde su mošti kneza Lazara, jer su Lazar, Kosovo, Vidovdan, osnovna ideja vodilja našeg viteškog reda, koju pokušavamo da prenesemo i na mlade generacije. Doneli smo brojne replike srednjovekovnog oružja i opreme, sve što su vitezovi koristili u borbama, čime su se štitili i ono što su oblačili. Oružje sami pravimo prema originalu, pa je ono od istog materijala, oblika i težine - objašnjava nam čelnik "Svibora" Radivoj Radulović.

Pritom dodaje da nijedno oružje nije teško izraditi, već je najteže napraviti čoveka. Naravoučenije kaže: "Boj ne bije svijetlo oružje, već boj bije srce u junaka".

Sanela i Slaviša sa decom u rimskim odorama

- Zato negujemo viteški duh, koji može da se opiše u dve reči - ohristovljeni junak. To je duh koji je preživeo, zahvaljujući kome smo mi opstali i zbog koga se sećamo cara Lazara, srpskih vitezova i junaka, koji su od Kosova do današnjih dana položili život na oltaru otadžbine, vere i nacije. Zato se i "Svibor" trudi da sačuva način života dičnih predaka za sva buduća pokolenja i da ne dozvoli da potpadnu pod uticaj novotarija za koje ne znamo kuda će da ih odvedu - poručuje Radivoj.

Atrakcija za brojne posetioce bili su i Slaviša Milosavljević, predsednik Konjičkog kluba "Nebesko brdo" iz Paljana, i njegova supruga Sanela, koji su bili obučeni kao Rimljani i njihova deca. Njih dvoje doveli su engleske galopere, koje su posetioci mogli da slobodno jašu.

Demonstracija baratanja mačem

PAKLENI VITEZ

MEĐU članovima "Svibora" bio je i voditelj emisije "Paklana kuhinja", Saša Mišić.

- Najbitnije je što i muškarci i žene nađu svoje mesto, oboje mogu da budu vitezovi i da čuvaju tradiciju. Viteštvo ne znači samo mač, tako da vitez mogu biti i žene, deca i starci. Dečaci obično sanjaju da budu astronauti ili vitezovi. Niko ne želi da bude pekar, moler ili kuvar - pošalio se Saša i na svoj račun.


ZA SVE GENERACIJE

VITEZOVI su prikazali i pripremne vežbe, koje su služile da mlade uvedu u viteški red. Posetioci su tako bili u prilici da vide karijanje, grabljenje kapice, natezanje klipka, vučenje palije, hajdučko preskakanje, goloruke i borbe raznim srednjovekovnim oružjem, a bilo je vežbano mekanim oružjem da bi i deca mogla da se oprobaju u ovim veštinama.



Pratite nas i putem iOS i android aplikacije