Čuvari viteške hrabrosti
29. 06. 2017. u 06:25
U porti Ravanice članovi "Svibora" demonstrirali srednjovekovne veštine. Bile izložene replike oružja, a posetioci uživali u borbama iz tog doba

Posetioci su pomno pratili viteško nadmetanje Foto Z. Gligorijević
VERIŽNjAČE, štitnjače, oklopi od kože, metala, kožuha, pa buzdovani, štitovi, kamdžije, mlatovi, mačevi, koplja, sekire, bodeži, lukovi i strele, helebarda ili mač za dve ruke, samo su neke od replika srednjovekovnog oružja, koje su povodom vidovdanskih svečanosti bili izloženi u porti manastira Ravanica, kraj Ćuprije.
Nije bilo posetioca a da nije dotakao neki od ubojitih predmeta, a oni najsmeliji i na više od 30 stepeni Celzijusa oblačili su kompletnu vitešku opremu, koja može da teži i do 80 kilograma. Svi su uživali u borbama i igrama, koje su priredili članovi srpskog viteškog reda "Svibor".
- Kao i ranijih godina, opet smo ovde gde su mošti kneza Lazara, jer su Lazar, Kosovo, Vidovdan, osnovna ideja vodilja našeg viteškog reda, koju pokušavamo da prenesemo i na mlade generacije. Doneli smo brojne replike srednjovekovnog oružja i opreme, sve što su vitezovi koristili u borbama, čime su se štitili i ono što su oblačili. Oružje sami pravimo prema originalu, pa je ono od istog materijala, oblika i težine - objašnjava nam čelnik "Svibora" Radivoj Radulović.
Pritom dodaje da nijedno oružje nije teško izraditi, već je najteže napraviti čoveka. Naravoučenije kaže: "Boj ne bije svijetlo oružje, već boj bije srce u junaka".
Sanela i Slaviša sa decom u rimskim odorama

- Zato negujemo viteški duh, koji može da se opiše u dve reči - ohristovljeni junak. To je duh koji je preživeo, zahvaljujući kome smo mi opstali i zbog koga se sećamo cara Lazara, srpskih vitezova i junaka, koji su od Kosova do današnjih dana položili život na oltaru otadžbine, vere i nacije. Zato se i "Svibor" trudi da sačuva način života dičnih predaka za sva buduća pokolenja i da ne dozvoli da potpadnu pod uticaj novotarija za koje ne znamo kuda će da ih odvedu - poručuje Radivoj.
Atrakcija za brojne posetioce bili su i Slaviša Milosavljević, predsednik Konjičkog kluba "Nebesko brdo" iz Paljana, i njegova supruga Sanela, koji su bili obučeni kao Rimljani i njihova deca. Njih dvoje doveli su engleske galopere, koje su posetioci mogli da slobodno jašu.
Demonstracija baratanja mačem

PAKLENI VITEZ
MEĐU članovima "Svibora" bio je i voditelj emisije "Paklana kuhinja", Saša Mišić.
- Najbitnije je što i muškarci i žene nađu svoje mesto, oboje mogu da budu vitezovi i da čuvaju tradiciju. Viteštvo ne znači samo mač, tako da vitez mogu biti i žene, deca i starci. Dečaci obično sanjaju da budu astronauti ili vitezovi. Niko ne želi da bude pekar, moler ili kuvar - pošalio se Saša i na svoj račun.
ZA SVE GENERACIJE
VITEZOVI su prikazali i pripremne vežbe, koje su služile da mlade uvedu u viteški red. Posetioci su tako bili u prilici da vide karijanje, grabljenje kapice, natezanje klipka, vučenje palije, hajdučko preskakanje, goloruke i borbe raznim srednjovekovnim oružjem, a bilo je vežbano mekanim oružjem da bi i deca mogla da se oprobaju u ovim veštinama.