Sačuvane stranice iz 1764!
22. 06. 2017. u 12:15
Narodna biblioteka iz Kruševca dobila svoju najstariju knjigu. Izdanje "Osmoglasnik" štampano u Veneciji pre dva i po veka

Knjiga otkupljena iz jednog antikvarijata, Foto S. Babović
SVE do ove srede, najstarija knjiga Narodne biblioteke u Kruševcu bila je "Tragedija Obilić" Sime Milutinovića Sarajlije iz 1837. godine. A onda je pristigao poklon crkveno-službena knjiga "Osmoglasnik" štampana 1764. godine u Veneciji, a otkupljena je iz jednog antikvarijata. Zbornik pesama u slavu Vaskresenja, kako se vidi na jednoj od prvih stranica, imao je blagoslov Svetog praviteljstvujučeg sinoda, vrhovnog tela Ruske pravoslavne crkve.
- Starost knjige potvrdili su stručnjaci, posedujemo dokumentaciju koja potvrđuje da je ona sada naša - navodi za "Novosti" Snežana Nenezić, direktorka kruševačke biblioteke, dodajući da je knjiga obezbeđena uz podršku kompanije "Trajal". - "Osmoglasnik" će biti prva jedinica upisana u ovoj godini u naš registar starih i retkih knjiga.
Dragoceni oktoih pristigao je na dan kada se u čitaonici biblioteke održavao Vidovdanski festival knjige sa eksluzivnom postavkom "Izložba stare i retke književne građe". Prikazi oko 50 odabranih knjiga objavljivanih do 1868. ilustrovani su posterima, dok su knjige koje su štamšane do 1900. godine, a u biblioteci ih ima oko 100 izložene u posebnim staklenim vitrinama.
- Starija građa je raspoređena kroz pet celina, istorijska literatura, biografije, književnost, udžbenici, sitan bibliotečki materijal poput razglednica, štampanih pre Balkanskih ratova - navodi Nenezićeva, ujedno i autor izložbe.
U biblioteci trenutno rade na restituciji zaštićenih knjiga. Posetioci festivala mogu da pogledaju pregršt zanimljivih naslova, od hagiografskih izdanja poput "Života i dela Simeona Mirotočivog" iz 1858, "Malog grčo-srpskog rečnika" iz 1853. do "Putovanja mladog Anaharsisa po Grčkoj okolo 400 godina" iz 1851. i "Bračnog poklona mladim supružnicima" od Laza Zubana, izdatog 1833. godine.

ČUVARI STAROG BLAGA
SVE stare i retke knjige u kruševačkoj biblioteci čuvaju se u tipski napravljenim metalnim ormanima i nemaju naznaka postojanja neke bolesti ili fizičkih oštećenja. Dosta je i digitalizovanih izdanja, a među njima i do sada najstarija Sarajlijina "Tragedija Obilića", štampana u Lajpcigu.