Preko Zelene zvezde povrće stiže i do EU
19. 06. 2017. u 10:33
Privrednici Jablaničkog okruga imaju siguran plasman robe zahvaljujući zemljoradničkoj zadruzi u vinarcima. Godišnji promet povrtarskih proizvoda je od 500 do 700 tona

Preko "Zelene zvezde" povrće stiže i do EU
KADA su trojica mladih povrtara iz okoline Leskovca došli na ideju da se udruže u zemljoradničku zadrugu obišli su sve banke u gradu, ali im je samo jedna dala kredit. Želeli su da unaprede posao kojim se njihove porodice godinama bave, ali im niko nije verovao. Sedam godina kasnije bankari ih sa raznovrsnim ponudama obilaze najmanje dva puta nedeljno. Njihova zadruga sada ima 10 zadrugara i 30 ozbiljnih kooperanata. Roba odlazi u domaće hipermarkete, ali i u veliki broj zemalja EU. Godišnje iz zadruge koju su krstili "Zelena zvezda" izađe od 500 do 700 tona raznog povrća.
U "Zelenu zvezdu", u leskovačkom selu Vinarce, povrće stiže iz celog Jablaničkog okruga. Proizvođači dan unapred dogovore cenu i ne gube vreme na pijaci.
- Pod hipoteku smo morali da damo sve što smo imali uključujući i kuće u kojima živi 12 članova naših porodica. Od države smo uzeli u zakup 10 hektara zemlje na kojoj smo započeli zadružnu proizvodnju i tako je počelo - priča Đorđe Micić iz Navalina, jedan od osnivača "Zelene zvezde".
U međuvremenu su zadrugari kupili obližnji objekat jednog preduzeća u stečaju i od 650 kvadrata na dva nivoa napravili magacin i hladnjaču čiji je kapacitet 50 tona.
- Zadruga radi sa svežom robom, pa hladnjaču koristimo samo za rashlađivanje povrća pre nego što ga transportujemo do kupca - objašnjava Đorđe kako funkcioniše zadruga.
Svaki od 10 zadrugara kod kuće ima sopstvenu proizvodnju povrća, a za brigu o zadružnoj zemlji angažovali su desetak sezonskih radnika. Na dva hektara pod plastenicima uzgajaju krastavac i paradajz, a na otvorenom sade crvenu papriku za ajvar i kupus.
- Ušli smo u zadrugu da napravimo veliku ponudu robe, ali smo je u početku jedva prodavali. Sada se to promenilo. Imamo široki krug i dobavljača i kupaca i ne brinemo za plasman - kaže Micić.
Radom zadruge zadovoljni su i proizvođači.
- Nemamo troškove prevoza, a ne plaćamo ni pijačninu. Sve je mnogo bolje od kada sarađujem sa zadrugom. Tržišne cene su veoma niske, ali bar smo sigurni da ćemo da prodamo ono što proizvedemo - kaže Milan Stojanović iz Vinarca, koji je došao da preda krastavac.
Lepe reči o zadruzi imaju i komšije Zoran Mitić i Srđan Živković koji obrađuju tri odnosno dva hektara zemlje.
- Ova zadruga je spas za naše selo, jer da nije nje sva bi roba otišla u reku. Mnogi menjaju mišljenje o udruživanju. Pred sobom imaju očigledan primer i vide da to ima smisla - kaže Živković koji sa "Zelenom zvezdom" sarađuje od osnivanja.
LOŠA SEZONA
I KOOPERANTI i zadrugari se slažu da je ova godina veoma teška za sve povrtare. Kažu da će biti u velikom problemu da zasnuju novu proizvodnju ako se trend niskih cena bude nastavio do kraja sezone.
- Krastavac kupci plaćaju od 10 do 12 dinara, kupus tek osam do 10. Da bi se kupio litar nafte neophodno je da se proda 15 kilograma krastavaca. To je neodrživo i time neko mora ozbiljno da se pozabavi - ističu povrtari.