Na dva točka do zemlje DŽingis-kana
18. 06. 2017. u 14:30
Bajkeri iz Sremske Mitrovice i Šapca krenuli na put dug 20.000 kilometara. Dnevno voze po 1.200, a potom 600 kilometara

Ekipa motiklista i njihovih pratilaca pred start Foto Smiljka Kostić
NA 20.000 kilometara dugačku vožnju na dva točka do Ulan Batora, glavnog grada Mongolije, krenuli su motociklisti Vladimir Novotni, iz Sremske Mitrovice, i Šapčani Dejan Isaković i Nikola Kacin.
Članovi tima "Moto Mongolija 2017" planiraju da prva četiri dana voze po 1.200, a onda po 600 kilometara svakodnevno da bi mogli da odu do cilja i vrate se srećno za mesec i po dana u svoje rodne gradove. Ne skrivajući radost i oduševljenje, naglašavaju da su ovu avanturu osmislili da bi videli i ovaj deo Zemljine kugle.
Polazak na 10.000 kilometara dugo putovanje do Mongolije trojica iskusnih motociklista, pred sam put, tvrde da su u svakom pogledu spremni na sve izazove dalekog puta.
- Iz Srbije ulazimo u Mađarsku, pa u Poljsku, do Ukrajine i Rusije, a onda bi trebalo da idemo kroz Voronjež, Čeljabinsk, Astanu u Kazahstanu, a zatim bismo se vratili u ruski grad Novosibirsk i odatle ušli u Mongoliju. Iz Ulan Batora, njene prestonice, nastavili bismo vožnju do pustinje Gobi i granice sa Kinom. Putanju povratka planiramo preko Bajkalskog jezera, Irkutska, Krasnojarska, Perma, Moskve, Minska, potom Poljske i Mađarske do Srbije - objašnjava Vladimir, koji sa članovima ekipe obavlja poslednje pripreme pred put.
Ovim iskusnim bajkerima, koji voze motore preko 20 godina, prva ozbiljna vožnja bila je do Grčke, pa Sahare i onda do južnog Maroka. Na motorima su obišli i Finsku, Estoniju, Letoniju...
- Imamo ekipu sa džipom, koja će nas pratiti, sa svim rezervnim delovima za naše motore. Tu će biti snimatelj, kamere, kamp oprema i dron, kako bismo sve zabeležili sa zemlje i iz vazduha.
Većinu putovanja po Kazahstanu i Mongoliji ćemo kampovati, jer su to nenastanjena područja. Već smo se organizovali, gde ćemo imati smeštaj, a kroz Rusiju će nas pratiti čuveni "Noćni vukovi" - ističe Vladimir, koji je na motoru prošao i planinskim prevojima, poput Alpa.
PRIPREME
MOTORISTA ne može biti svako, tvrde naši sagovornici. To je hobi, koji košta u svakom pogledu. Novotni je limar i ima radnju, Dejan je vlasnik auto-servisa, dok Nikola živi i radi u Berlinu. Maksimalno su se posvetili pripremama: vozili su bicikle po 60 kilometara, vežbali u teretani, kako bi fizički bili što spremniji.