Voda prelila korita i odnela put

I. M. - T. P.

07. 06. 2017. u 06:34

Nevreme koje je protutnjalo Srbijom nanelo veliku štetu VlasotincU i Požegi. Opštinski štabovi odmah započeli sanaciju oštećene infrastrukture

Вода прелила корита и однела пут

Pirot, Foto V.Ćirić

Oluja koja je u ponedeljak po podne zahvatila vlasotinačka sela Sredor, Gunjetina, Komarica, Lipovica i Crna Bara odnela je put i oštetila deo mosta koji je jedina veza više od 1.000 meštana ovih sela sa ostatkom sveta. Za samo sat na ovom području je pala kiša kakvu stariji meštani ne pamte u poslednjih 50 godina.

Ogromna količina vode, za relativno kratko vreme, protutnjala je atarima planinskih sela i za sobom ostavila štetu koja neće moći brzo da bude sanirana. Po nalogu opštinskog Štaba za vanredne situacije, mehanizacija je još u ponedeljak uveče izašla na teren i osposobila most u Sredoru, kao i deo puta, a neophodni radovi su nastavljeni i juče. Situacija je sada stabilna, a sve komunikacije su bezbedne za odvijanje saobraćaja.

- Uradićemo projekat za most u Sredoru. Ne mogu da obećam da ćemo ga do kraja godine realizovati, ali sledeće godine ćemo sigurno obezbediti sredstva za ovaj prolaz - rekao je Zoran Todorović, predsednik Opštine i komandant Štaba za vanredne situacije.

I požeški kraj osetio je posledice oluje. Posle nevremena koje je proteklog vikenda nanelo veliku štetu, pokazalo se da je bila opravdana ranije doneta odluka Opštinskog veća da u regulaciju korita reka i bujičnih potoka, umesto tri, uloži još deset miliona dinara.

Radovi su već počeli, prvo kod mosta u Jezerinama na desnoj obali Dobrinjske reke, a preko Razvojne agencije nastavljeni na Kamenici kod mosta na Lužnici u Zdravčićima.

STRADALI DRVENI MOSTOVI OŠTEĆENI su i potporni zidovi u rečnom koritu u Donjem i Gornjem Prisjanu, kao i nekoliko drvenih mostova, a u Šišavi je potkopan još jedan most koji nije sklon padu, ali će i on, kako su ocenili u lokalnoj samoupravi, morati da bude rekonstruisan.

- Zbog čestih izlivanja reka i potoka i velikih šteta urađena je studija koja je pokazala da svaki dinar uložen u prevenciju, odnosno na utvrđivanje obala i čišćenje korita, uštedi sedam dinara, koliko bi koštala sanacija posledica - kaže predsednik opštine dr Milan Božić, koji svakodnevno obilazi radove.

Predsednik Božić dodaje da do kraja godine predstoji uređenje korita i čišćenje vodotoka u Lopašu, Prilipcu, Milićevom Selu, Zdravčićima, Rasnoj, Pilatovićima i Godoviku, kao i u severnom delu opštine na Kamenici u predelu Divnića. Sa oko 13 miliona dinara opština pomaže da se spreče veće štete, ali je važna i kontrola, jer su korita potoka postala lokalne deponije, pa voda traži druge puteve, najčešće kroz njive, ili cepa puteve i udara na kuće i privredne objekte.


POPLAVLjENI I PODRUMI

Pljusak koji je protutnjao pirotskim krajem prekjuče posle 19 časova izazvao je probleme žiteljima Kozaračke ulice i Šestog koloseka. Kišna kanalizacija nije mogla da primi ogromnu količinu vode, pa se ona slivala u podrume u Kozaračkoj ulici. Istovremeno, na velikim mukama su se našli i žitelji Šestog koloseka, gde se slivala voda iz Provalije i Nišora. Zbog velikog broja neregistrovanih automobila, tačnije "krševa" koji godinama stoje na javnim površinama i trotoaru, kretanje pešaka praktično je bilo nemoguće.

V. Ć.


Pratite nas i putem iOS i android aplikacije