Skriveno blago u Babičkoj gori

I. MITIĆ

08. 05. 2017. u 14:21

Pet vekova od izgradnje manastirske crkve kod Jašunje, nedaleko od Leskovca. Obnova čitavog kompleksa započela pre jedne decenije, dolaskom sadašnjeg igumana Joanikija

Скривено благо у Бабичкој гори

Ikonopis u priprati nikada nije dorađivan / Foto I. Mitić

OVE godine će biti obeleženo 500 godina otkad su braća Jovan i Andronik, iz plemićke porodice Kantakuzin, podigla crkvu u manastirskom kompleksu nedaleko od leskovačkog sela Jašunja. Ova svetinja u Babičkoj gori je potpuno očuvana do današnjih dana, a njene freske - sa početka 16. veka - predstavljaju istinski dragulj jer nigde nisu doslikavane.

S obzirom na to da o manastiru dugo niko nije brinuo, ikonopis je bila prekrila čađ i ništa se od prelepih fresaka nije videlo - sve dok stručnjaci nisu skinuli sloj po sloj i stigli do autentičnog dela Petra od Sofije, kojem se svi dive.

Sve površine u priprati i unutrašnjosti crkve, na kojima je autor ostavio svoj potpis, gotovo u potpunosti su očuvane i sada otkrivene zahvaljujući pomoći japanske vlade i tamošnjeg profesora umetnosti Mićitaki Suzikija, koji je pravoslavlje primio u Hilandaru. Mnogi kažu da su ove freske neuporedive čak i sa starijim ikonopisima, jer plene izvornom lepotom...

Obnova napuštenog manastira, koji slavi i 650 godina postojanja, inače, započeta je pre deset godina - dolaskom igumana Joanikija. Pola veka pre toga, o kompleksu nije imao ko da brine, pa se stara crkva, s dotrajalim krovom, nije ni videla od korova, a konak i delovi manastirskih zidova su bili pred rušenjem. Zato je protosinđel Joanikije dve zime proveo u kamp-kućici i - korak po korak, uz pomoć crkve, lokalne samouprave i dobrotvora - započeo veliki posao.

- Nisam ni slutio kakve ćemo sve probleme imati, ali smo, blagodareći Bogu i Svetom Jovanu, u hodu sve prevazilazili. Sve nas je vodila želja da ova svetinja dobije lik kakav je nekada imala, da se ovde krštava i venčava, te duhovno i istorijski formiraju pokolenja - istakao je iguman Joanikije.

Novi život manastirske crkve / Foto Ninko Đurić


U međuvremenu, podignuti su konak, zvonik, letnja trpezarija, ogradni i potporni zidovi... a lane i manastirska kapija. Uređen je plato i obnovljen vajat, dok se u novosagrađenom pirgu, visokom 15 metara, nalaze prodavnica suvenira i krstionica. U ove poslove je, samo tokom poslednje tri godine, iz leskovačkog budžeta uloženo više od 10 miliona dinara.

SVETINjE

NA temeljima ranohrišćanske bogomolje iz 6. veka je podignut još jedan manastir u Babičkoj gori. Žene ili sestre iz plemićke porodice Kantakuzin su 1499. sagradile ženski manastir i posvetile ga Vavedenju Presvete Bogorodice.


I on spada u izuzetno vredan primer srpske arhitekture koje je, sa onim u Jašunji, 1947. proglašen za kulturno dobro. Zaštićen je i prirodni ambijent u kojem se nalaze, poznatiji pod jednim imenom - Jašunjski manastiri.


Iguman Joanikije

BOGATSTVO

IZ udruženja "Sveti Jovan" poručuju da su obezbeđeni svi uslovi da se u manastir vrate monasi koji će brinuti o velikoj ekonomiji u okviru koje je više od 200 hektara šuma i livada...

Inače, arheološka istraživanja su potvrdila da su braća Kantakuzin crkvu podigla na temeljima hrama iz vremena Nemanjića, a - po legendi - srpska vojska se ovde pričestila pred boj na Kosovu.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije